کتاب اتوبوسی به نام هوس

A Streetcar Named Desire

مشخصات کتاب اتوبوسی به نام هوس
مترجم :
شابک : 978-9649056386
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 160
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1947
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 10
زودترین زمان ارسال : 3 اسفند

A Streetcar Named Desire

مشخصات کتاب تراموایی به نام هوس
مترجم :
شابک : 9786009707850
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 110
سال انتشار شمسی : 1396
سال انتشار میلادی : 1947
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 3 اسفند

معرفی کتاب اتوبوسی به نام هوس اثر تنسی ویلیامز

اتوبوسی به نام هوس نمایشنامه معروفی است از تنسی ویلیامز، نمایشنامه نویس بزرگ آمریکایی که در سال ۱۹۴۷ نوشته شد. نمایشنامه ای که ویلیامز به خاطر آن، جایزه پولیتزر سال ۱۹۴۸ را دریافت کرد. از روی این نمایشنامه چندین فیلم سینمایی و تلویزیونی ساخته شده است. مشهورترین آن فیلمی به همین نام به کارگردانی الیا کازان است که ویویان لی بخاطر بازی در این فیلم جایزه اسکار گرفت. موضوع نمایشنامه و شخصیت های آن در دهه پنجاه در جامعه آمریکا، غیر متعارف و سنت شکنانه بود و کازان به کمک تنسی ویلیامز که خود فیلمنامه آن را نوشته بود، تلاش زیادی کرد تا آن را تا حد ممکن تعدیل کرده و با معیارهای اخلاقی سینمای هالیوود تطبیق دهد. از جمله موضوع همجنس گرایی یکی از کاراکترها که به کلی از فیلمنامه حذف شد. تنسی ویلیامز زاده می سی سی پی است و فضای می سی سی پی و جنوب آمریکا که آکنده از الکل، رابطه جنسی و شهوت است بر آثار او سایه انداخته است. او همانند بسیاری از کاراکترهایش، در مصرف الکل زیاده روی می کرد و سرانجام نیز به خاطر افراط در آن در سال ۱۹۸۳ درگذشت.

اتوبوسی به نام هوس، بر محور سه شخصیت اصلی ;استلا، استنلی و بلانش بنا شده. بلانش، زن تنها و درمانده ای است که برای دیدار خواهرش استلا به نیواورلئان می رود. استلا که در آستانه بچه دار شدن است، شوهری دارد که قلدر، لات منش و بی بند و بار است. او هر شب دوستانش را در خانه جمع کرده و آنجا را به قمارخانه تبدیل کرده است. زمانی که استلا برای زایمان به بیمارستان می رود، استنلی از فرصت استفاده کرده و به بلانش که تنها در خانه مانده، تجاوز می کند.

کتاب اتوبوسی به نام هوس


ویژگی های کتاب اتوبوسی به نام هوس

برنده ی جایزه ی پولیتزر نمایشی در سال 1948

برنده ی جایزه ی نمایشنامه ی حلقه ی منتقدین نیویورک در سال 1948

فیلم هایی بر اساس این کتاب در سال های مختلف ساخته شده است

تنسی ویلیامز
توماس لانیر تنسی ویلیامز، زاده ی 26 مارس 1911 و درگذشته ی 25 فوریه ی 1983، نمایشنامه نویس آمریکایی بود.ویلیامز در می سی سی پی به دنیا آمد و در کودکی مبتلا به گونه ای حاد از دیفتری شد که او را بسیار ضعیف و عملا یک سال در خانه محبوس کرد. او در سال 1929 برای تحصیل در رشته ی روزنامه نگاری به دانشگاه میزوری رفت. ویلیامز به امید به دست آوردن پول بیشتر، اشعر، مقالات، داستان ها و نمایشنامه های خود را در مسابقات مختلف نویسندگی عرضه می کرد.پس از گذشت سال هایی نه چندان موفق، او ناگهان به خاطر نوشتن نمای...