آهنگ عشق

The Pastoral Symphony

  • قیمت : ۱۱,۰۰۰ تومان
  • قیمت برای شما : ۸,۸۰۰ تومان
  • وضعیت : موجود
انتشارات: قطرهقطره
نویسنده:

معرفی کتاب آهنگ عشق اثر آندره ژید

رمان آهنگ عشق، رمانی فرانسوی است که آندره ژید آن را به رشته ی تحریر درآورده و در سال 1919 برای اولین بار انتشار یافته است. داستان کتاب، درباره ی کشیشی است که دختری کم سن و سال و نابینا را به فرزندی قبول می کند؛ شارلوت، دختر کشیش، نام دخترک را گرترود می گذارد. عنوان رمان آهنگ عشق، به سمفونی شماره ی شش بتهوون اشاره دارد که به آهنگ مورد علاقه ی دخترک تبدیل می شود. این عنوان، به سمفونی و هم آوایی زندگی کشیش با گرترود نیز اشاره می کند. همسر کشیش، آملی، دل خوشی از گرترود ندارد چرا که شوهرش زمان بیشتری را برای او نسبت به پنج فرزند دیگرشان اختصاص می دهد. آملی سعی می کند تا ماهیت و سرشت واقعی احساسات و علاقه ی شوهرش نسبت به دخترک را به او بفهماند. توانایی آملی در «دیدن» حقیقت این رابطه، با «کوری» کشیش نسبت به واقعیت پشت پرده ی ماجرا، تضادی جالب توجه شکل داده و کتاب از مخاطب خود می خواهد تا کشیش را در مورد این عدم صداقت ذهنی، مورد قضاوت قرار دهد. کشیش به عنوان مردی مذهبی، دستورات کتاب مقدس را بسیار جدی دنبال می کند و در تلاش است تا با محافظت از معصومیت گرترود، او را از مفهوم گناه دور نگاه دارد. وقتی که ژاک، فرزند ارشد کشیش که هم سن و سال گرترود نیز هست، از او خواستگاری می کند، حسی از حسادت و تعصب در کشیش به وجود می آید و علیرغم این که می داند پسرش آشکارا شیفته و عاشق گرترود است، به شدت با ازدواج آن ها به مخالفت برمی خیزد.

کتاب آهنگ عشق


ویژگی ها کتاب آهنگ عشق

نویسنده ی کتاب برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال 1947

فیلمی با همین عنوان، بر اساس این کتاب و به کارگردانی ژان دلانوی در سال 1946 ساخته شده است

مشخصات کتاب آهنگ عشق
قطع :رقعی
نوع جلد :شومیز
شابک :978-964-341-502-0
تعداد صفحه :128
سال انتشار شمسی :1395
سال انتشار میلادی :1911
سری چاپ :11
بیشتر بخوانید

چرا رمان های عاشقانه‌ی کلاسیک می خوانیم

همه ی ما شنیده ایم که "کتاب ها ما را به دنیای خود می برند." حالا این را هم اضافه کنیم که تجربه نشان داده کتاب ها گاهی ممکن است باعث شوند عاشق شویم

نکوداشت های کتاب آهنگ عشق
With a beautiful, evocative prose.
با نثری زیبا و تأثیرگذار.
Barnes & Noble

Gide's short masterpiece explores such themes as love, blindness, honor, and mortality.
شاهکار کوتاه ژید، به کاوش مفاهیمی چون عشق، کوری، آبرو و اخلاقیات می پردازد.
Open Library

With intellectual firmness and calculated emotional control.
با استحکام فکری و احساسات حساب شده.
New York Times New York Times

بخش هایی از کتاب آهنگ عشق (لذت متن)
برای رویارویی با برخوردهای ناگواری که گاهی هنگام مراجعت به خانه مجبور به تحمل آن هستم و هم چنین برای خنثی کردن اثرات این گونه برخوردها، همیشه به راستگویی متوسل می شوم.

زن من در واقع نمونه ی تقوی و گلزاری از فضیلت است و در لحظات سخت که گاهی در زندگی ما پیش آمده است، برای از میان برداشتن مشکلات، من حتی لحظه ای در حسن نیت و سعه ی صدر او تردید نکرده ام. اما طبع کریم و نیکوکار او از غافلگیر شدن خوشش نمی آید.

او در حقیقت زنی است اهل نظم و تابع قاعده و دوست می دارد که در انجام دادن هر گونه وظیفه ای، جانب اعتدال و میانه روی را در نظر بگیرد و از افراط و تفریط بپرهیزد. در نوع دوستی و نیکوکاری هم اعتقادش این است که از حد محدود و معین نباید تجاوز کرد، مثل این که عشق گنجینه ای تمام نشدنی است و تنها مورد اختلاف من با او در این نکته ی حساس نهفته است.