کتاب شنبه

Saturday
کد کتاب : 289
مترجم :
شابک : 978-964-4486-57-9
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 374
سال انتشار شمسی : 1395
سال انتشار میلادی : 2005
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 21 تیر

برنده جایزه یادواره ی جیمز تیت بلک سال 2003

معرفی کتاب شنبه اثر ایان مک یوون

کتاب شنبه، رمانی استادانه است که داستانش در یک روز از فوریه ی 2003 اتفاق می افتد. هنری پرون، مردی خوشبخت است؛ یک جراح مغز و اعصاب موفق که رابطه ی بسیار خوبی با همسر و فرزندانش دارد. هنری از روز تعطیل خود در خانه ی بزرگش در مرکز لندن لذت می برد و همان آرامشی را تجربه می کند که در اتاق عمل با اوست؛ گرچه جهان خارج از بیمارستان، خیلی آرام و قابل پیش بینی نیست. جنگی قریب الوقوع با عراق در پیش بوده و از زمان حملات به نیویورک و واشنگتن در دو سال پیش، یأس و بدبینی گسترده ای جامعه را فرا گرفته است. زندگی پرون در صبح این شنبه ی به خصوص، کاملا تغییر کرده و غیرعادی می شود. او پس از دیدن چیزی عجیب در آسمان اول صبح، به همراه همکارش به بازی اسکواش روزانه اش می رود و تلاش می کند تا از صدها هزار تظاهرات کننده ی معترض به جنگ اجتناب کند. وقوع حادثه ای جزئی برای ماشین، او را مجبور به مواجهه با خلافکاری خرده پا می کند. تشخیص پزشکی پرون این است که این خلافکار از مشکلاتی عمیق و پیچیده رنج می برد اما خلافکار اعتقاد دارد که پرون او را تحقیر کرده و همین موضوع، باعث به وجود آمدن عواقب عجیب و خشونت آمیزی می شود. پرون در روزی که مانند هیچ یک از روزهای سابق عمرش نیست، باید برای زنده نگه داشتن خانواده اش، تمام مهارت های خود را به کار گیرد.

کتاب شنبه

ایان مک یوون
ایان راسل مک یوون، زاده ی ۲۱ ژوئن ۱۹۴۸، نویسنده و نمایشنامه نویس انگلیسی است. ایان در ۲۱ ژوئن ۱۹۴۸ در الدرشات از توابع همپشر زاده شد.او حرفه ی نویسندگی خود را با نوشتن داستان های کوتاه گوتیک آغاز کرد و در سال ۱۹۹۸ به خاطر کتاب آمستردام موفق به دریافت جایزه ی ادبی من بوکر شد.
نکوداشت های کتاب شنبه
Dazzling and powerful.
خیره کننده و قدرتمند.
New York Times New York Times

A tour de force.
یک موفقیت.
Washington Post Book World Washington Post Book World

It is undoubtedly McEwan’s best.
بدون شک، بهترین اثر مکیوین.
Spectator

قسمت هایی از کتاب شنبه (لذت متن)
وقتی هیچ عواقبی در کار نباشد، اشتباه کردن فقط یک انحراف کوچک است.

مزیت خواب و بیدار بودن، کاوشی ایمن در حواشی ذهن است.

او دید که هیچ کس واقعا صاحب چیزی نیست. همه چیز، اجاره ای یا قرضی است. اموالمان بیشتر از ما زندگی می کنند و درنهایت، آن ها را ترک خواهیم کرد.