کتاب سال مرگ ریکاردو ریش

The Year of the Death of Ricardo Reis
کد کتاب : 397
مترجم :
شابک : 978-964-7199-02-5
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 628
سال انتشار شمسی : 1391
سال انتشار میلادی : 1984
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : ---

ژوزه ساراماگو برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال 1998

معرفی کتاب سال مرگ ریکاردو ریش اثر ژوزه ساراماگو

تهدیدهای بزرگ، مثل خورشید همه ی جهان را دربرمی گیرند اما ریکاردو ریش، در زیر سایه ی خودش پناه گرفته است. ریکاردو ریش، پس از گذراندن 16سال مطالعه و تحقیق در رشته ی پزشکی در برزیل، اکنون به لیسبون بازگشته و خیابان های باران زده ی این شهر را زیر پا می گذارد. او آرزوی داشتن زنی اشرافی و دست نیافتنی به نام مارسندا را در سر می پروراند اما این لیدا-خدمتکار هتل-است که با او رابطه ی عاشقانه دارد. شاعر و دوست قدیمی ریکاردو، فرناندو پسوئا، برای دیدن او می آید در حالی که هنوز همان لباسی را بر تن دارد که شش هفته ی پیش، او را با آن دفن کردند. سال 1936 است و ابرهای سیاه فاشیسم به شکل تهدیدآمیزی در حال گرفتن آسمان زندگی آن ها هستند. رمان سال مرگ ریکاردو ریش، به گفت وگویی شگفت انگیز و پیچیده درباره ی هنر، حقیقت، شعر، فلسفه، سرنوشت و عشق بین شخصیت های داستان می پردازد.

کتاب سال مرگ ریکاردو ریش

ژوزه ساراماگو
ژوزه ساراماگو، نویسنده ی پرتغالی، زاده ی ۱۶ نوامبر ۱۹۲۲ و درگذشته ۱۸ ژوئن ۲۰۱۰، برنده ی جایزه-ی نوبل ادبیات در سال ۱۹۹۸ میلادی است.ساراماگو در دهکده ای کوچک در شمال لیسبون در خانواده ای کشاورز به دنیا آمد، او دو سال بعد به همراه خانواده به لیسبون رفت و تحصیلات دبیرستانی خود را برای امرار معاش نیمه تمام گذاشت و به شغل های مختلفی نظیر آهنگری، مکانیکی و کارگری روزمزدی پرداخت. اگرچه اولین رمان او به نام کشور گناه در ۱۹۴۷ به چاپ رسید ولی ناکامی او برای کسب رضایت ناشر برای چاپ کتاب دومش موجب شد رما...
نکوداشت های کتاب سال مرگ ریکاردو ریش
An extraordinarily nuanced novel.
رمانی فوق العاده باظرافت.
Publishers Weekly Publishers Weekly

A compelling portrait of a man of great sensibilities and bleak vision.
تصویری هیجان انگیز از مردی با احساساتی والا و بینشی عریان.
Kirkus Reviews Kirkus Reviews

An alliance of wit and seriousness.
پیوندی میان لطافت طبع و جدی بودن.
Independent Independent

قسمت هایی از کتاب سال مرگ ریکاردو ریش (لذت متن)
انسان وقتی تصمیمی می گیرد، به شخص دیگری تبدیل می شود.

اگر به من بگویند احمقانه است که آدم از کسی اینطور صحبت کند که هرگز وجود نداشته است، پاسخ می دهم که من هیچ دلیلی ندارم که لیسبون هم هیچوقت وجود داشته باشد یا خودم که این را می نویسم، وجود داشته باشم، یا فرقی نمی کند، هر کس دیگری، هر جای دیگری.

اما عطشی برای شهادت در میان ما پرتغالی ها وجود دارد، میلی قوی به از خود گذشتگی، ولعی شدید به خودانکاری.