کتاب آشنایی ایرانیان با تئاتر و تماشاخانه های اتریش در عصر قاجار

Familiarity of Iranians with Austrian theater
و آتش سوزی تماشاخانه ی رینگ وین
کد کتاب : 40685
شابک : 978-6004610339
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 96
سال انتشار شمسی : 1399
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 18 مهر

معرفی کتاب آشنایی ایرانیان با تئاتر و تماشاخانه های اتریش در عصر قاجار اثر نیایش پورحسن

کتاب آشنایی ایرانیان با تئاتر و تماشاخانه های اتریش در عصر قاجار - جلد ششم نوشته نیایش پورحسن، از مجموعه سیری در تاریکی های نمایش و ادبیات نمایشی در عصر قاجار، به ماجرای آتش سوزی تماشاخانه ی رینگ در اتریش می پردازد و تاریخچه ی تماشاخانه های ایران و اتریش در عصر قاجار را مورد بررسی قرار می دهد.

حادثه چه از نوع بلایای طبیعی و چه انواع دیگر همواره در کمین انسان ها بوده و هست. از حادثه ی فوران آتش فشان وزوو در ایتالیا که منجر به نابودی تماشاخانه های پمپئی در سال 79 میلادی شد تا سانحه ی آتش سوزی سالن تئاتر «رد بارن اونتاریو کانادا» در سال 2009 میلادی. همواره فاجعه ی آتش سوزی یکی از خطرات و تهدیدات جدی تماشاخانه های دنیا بوده است.

در ایران نیز چه بسیار تماشاخانه هایی بودند که از این گزند در امان نبوده و دچار حریق و آتش سوزی شدند. تماشاخانه هایی نظیر: آتش سوزی پرده ی تماشاخانه ی «انجمن اخوت» در عصر مشروطه، آتش سوزی کلوپ موزیکال «علینقی وزیری» در عصر پهلوی اول، آتش سوزی تماشاخانه ی «دهقان» در عصر پهلوی دوم و چند سالن سینما و تماشاخانه ی دیگر در ادوار مختلف همگی اشاره ای بر این حادثه ی دلخراش و جان گداز دارد.

طبیعتا حوادث آتش سوزی در هر گوشه ی دنیا و در هر تماشاخانه داخلی و خارجی جدا از تبعات اقتصادی و زیان های شدید مالی، جسم و جان و روح انسان ها و خانواده هایی که حمایت های عاطفی و فرهنگی را به دوش می کشند، مورد آسیب قرار می دهد.

این کتاب به واقع بهانه ای است که با نگاهی مستند و تاریخی به سانحه ی دردناک آتش سوزی تماشاخانه ی «رینگ» وین در قرن 19 میلادی، بیشتر به حال و روز وضعیت معدود تماشاخانه های فعلی کشورمان توجه شود.

کتاب آشنایی ایرانیان با تئاتر و تماشاخانه های اتریش در عصر قاجار

نیایش پورحسن
نیایش پورحسن در خانواده‌ای فرهنگی متولد شد و از کودکی آثار نویسندگان مطرح جهان همچون برشت و شکسپیر را مطالعه کرده است. وی مدرک تحصیلی کارشناسی مرمت و کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی دارد و سال‌هاست در حوزه تئاتر و ادبیات نمایشی به تحقیق و مطالعه می‌پردازد.از آثار او می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:۱- آشنایی ایرانیان با تئاتر و تماشاخانه‌های اتریش در عصر قاجار و آتش‌سوزی تماشاخانه "رینگ" وین به روایت اسناد و مدارک عصر ناصری۲- تاریخچه آشنایی ایرانیان با تئاتر و ...
دسته بندی های کتاب آشنایی ایرانیان با تئاتر و تماشاخانه های اتریش در عصر قاجار
قسمت هایی از کتاب آشنایی ایرانیان با تئاتر و تماشاخانه های اتریش در عصر قاجار (لذت متن)
از قرار مذکور جهت بروز یانقین پارچۀ متحرکی بوده که از چراغ گاز مشتعل شده، یک نفر از زن های بازیگر که در میدان تماشا به بازی مشغول و نامش «کیت کلاکستن» بود نقل می نماید که شعلۀ آتش را اول او مشاهده نمود. همان آن تماشاچی ها نیز شعلۀ آتش را ملتفت شده بالاجماع از جای خود برخاسته قصد فرار نمودند. بازیگران که در میدان بازی بودند درصدد برآمدند که مردم را از این واهمه بیندازند، ولی اشتعال به درجه و حدی بود که به جز فرار فوری چاره برای نجات به نظر نمی آمد. همین که جمیع تماشاچی ها از جای برخاسته راه فرار پیش گرفتند، اغتشاش غریبی میان ایشان افتاد.

مردها و زن ها و اطفال در دالان ها جمع شده و به یکدیگر زور آورده و فریادهای غریب برآورده، هر یک از آن ها جهد می کرد که خود را زودتر مستخلص نماید و نجات دهد؛ حتی بعضی درصدد برآمدند که از روی شانه های یکدیگر بروند. شعلۀ آتش به حدی زیاد شده بود که در اندک زمانی در میان این جمعیت که جهد در بیرون رفتن داشتند و آن هایی که به زحمت زیاد خود را از جمعیت خارج کرده بیرون می رفتند، جمیع لباس ایشان پاره شده بود. صدا و غوغای غریب از هر طرف بلند، و اشخاص زیاد در این ازدحام افتاده زیر پای مردم لگدمال شده و قبل از اینکه آتش به ایشان برسد جان را تسلیم نموده بودند.