کتاب آوازهای کولی

Gypsy Ballads
کد کتاب : 442
مترجم :
شابک : 978-964-351-135-9
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 96
سال انتشار شمسی : 1392
سال انتشار میلادی : 1928
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : ---

جزو فهرست 100 کتاب قرن لوموند

معرفی کتاب آوازهای کولی اثر فدریکو گارسیا لورکا

آوازهای کولی، مجموعه شعری اثر نویسنده و شاعر اسپانیایی، فدریکو گارسیا لورکا است. این اثر که برای اولین بار در سال 1928 به انشار رسید، از هجده شعر با موضوعاتی چون شب، مرگ، آسمان، ماه و ... پیوند خورده است. لورکا در تمامی این اشعار به کولی ها و فرهنگشان می پردازد اما نه به عنوان هدف اصلی، بلکه فقط به عنوان موضوعاتی که با آن ها بتواند پیام اصلی و موردنظر خود را به مخاطب انتقال دهد. آوازهای کولی در بدو انتشار به محبوبیت بالایی دست یافت و هنوز هم بهترین مجموعه شعر لورکا محسوب می شود. خود لورکا این اثر را «محرابی حکاکی شده از آندلس به همراه کولی ها، اسب ها، فرشتگان مقرب، سیارات، رودخانه ها، گناه های بشر و یادواره ی کودکان عریان کوردوبا» توصیف کرده است. این کتاب به سرعت باعث شهرت یافتن لورکا در اسپانیا و سایر کشورهای اسپانیایی زبان شد و او مدت ها بعد توانست خود را به عنوان یک نمایشنامه نویس نیز مطرح کند.

کتاب آوازهای کولی

فدریکو گارسیا لورکا
فدریکو خسوس گارسیا لورکا، زاده ی ۵ ژوئن ۱۸۹۸ و درگذشته ی ۱۹ آگوست ۱۹۳۶، شاعر و نویسنده اسپانیایی است. او همچنین نقاش، نوازنده ی پیانو و آهنگ ساز نیز بود.فدریکو به تاریخ ۵ ژوئن ۱۸۹۸ در دهکده ی Fonte Vacros در جلگه گرانادا، چند کیلومتری شمال شرقی شهر گرانادا زاده شد در خانوداه ای که پدر یک خرده مالک مرفه و مادر فردی متشخص و فرهیخته بود. نخستین سال های زندگی را در روستاهای غرناطه، پایتخت باستانی اسپانیا، شهر افسانه های کولیان و آوازهای کهنه گذراند.شاید از این روی و به خاطر بیماری فلج که تا ۴ سال...
نکوداشت های کتاب آوازهای کولی
The combination of the ballad's perennial narrative format with startling and allusive imagery has intrigued readers ever since.
شیوه ی روایی جاودانه ی این اشعار به همراه تشبیهات و تخیلات خیره کننده و استعاری این اثر، از همان ابتدا مخاطبین را شگفت زده کرده است.
Goodreads

With homely, unpretentious yet majestic style.
با سبکی خودمانی و بی تکلف اما در عین حال باشکوه.
Spain Is Culture

A book of a lifetime, mixing of myth with reality.
کتابی برای تمام زندگی که اسطوره و واقعیت را در هم می آمیزد.
Independent Independent

قسمت هایی از کتاب آوازهای کولی (لذت متن)
احساس کردم که مرا کشته اند. به کافه ها، قبرستان ها، کلیساها یورش بردند. میان بشکه های شراب و گنجه ها را گردیدند. سه نفر را به خون کشیدند تا دندان های طلا را بکشند. اما مرا هرگز نیافتند. آیا هرگز نیافتنم؟ نه، هرگز نیافتنم.

آسمان آبستن باران و برف است برو برقص روی سبز روی سبز که سبز می کند من با تو خواهم رفت.

چرا در حصار آینه ها زاده شدم؟ هاله ی روز مرا احاطه کرده است و شب مرا در تمامی ستارگانش تکثیر می کند