کتاب نظم اشیاء: دیرینه شناسی علوم انسانی

The Order of Things: An Archaeology of the Human Sciences
کد کتاب : 455
مترجم :
شابک : 978-6005567519
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 648
سال انتشار شمسی : 1401
سال انتشار میلادی : 1966
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : ---

جزو فهرست 100 کتاب قرن لوموند

معرفی کتاب نظم اشیاء: دیرینه شناسی علوم انسانی اثر میشل فوکو

میشل فوکو با دانشی همه جانبه و گسترده، از میان هنجارهای موجود عبور کرده و به سراغ قرن هفدهم می رود تا نشان دهد که چگونه نظام های کلاسیک دانشی-که همه چیز در طبیعت را به زنجیره ی بزرگ موجودات، جایگاه ستارگان در آسمان و ویژگی های صورت انسان ربط می دادند-منجر به خلق علومی مدرن چون زیست شناسی، زبان شناسی و اقتصاد سیاسی شدند. نتیجه ی این تلاش های فوکو، نوعی باستان شناسی علوم است که پرده از الگوهای کهن معنایی برمی دارد و قراردادی و بی ثبات بودن شوکه کننده ی حقایق دریافتی توسط انسان را برملا می سازد. میشل فوکو در اثری که او را به مهم ترین اندیشمند فرانسوی از زمان سارتر تبدیل کرد، مدارک و شواهد خیره کننده ای ارائه می دهد در این باره که انسان-به مثابه یک از موضوعات مورد بحث دانش علمی-در بهترین حالت، اختراعی جدید و نتیجه ی جهشی بنیادین در فرهنگ ما است.

کتاب نظم اشیاء: دیرینه شناسی علوم انسانی

میشل فوکو
پل میشل فوکو، زاده ی ۱۵ اکتبر ۱۹۲۶ و درگذشته ی ۲۴ ژوئن ۱۹۸۴، فیلسوف، تاریخ دان و متفکر معاصر فرانسوی و واضع اصطلاح «انسان گرایی ضد اومانیستی» است.وی، فرزند «آن مالاپار» و جراح متمول «پل فوکو» بود که در ۱۵ اکتبر ۱۹۲۶ در ناحیه سنت موار پواتیه فرانسه به دنیا آمد. بعدها اسم خود را به میشل فوکو تغییر داد. او صاحب کرسی «تاریخ نظام های فکری» در کالج دو فرانس بود و در دانشگاه ایالتی نیویورک در بوفالو و دانشگاه کالیفرنیا، برکلی تدریس کرد.به خاطر نظریات عمیق و دیدگاه انقلابی درباره ی جامعه، سیاست و تار...
نکوداشت های کتاب نظم اشیاء: دیرینه شناسی علوم انسانی
A crucial reading for those who wish to gain insight into Postmodernism.
اثری ضروری برای کسانی که می خواهند به بینشی در پست مدرنیسم دست یابند.
Barnes & Noble

Intellectual pyrotechnics from the master of critical thinking.
آتش بازی ذهنی توسط استاد بلامنازع تفکر انتقادی.
Amazon Amazon

A whole new system of thought.
یک نظام فکری کاملا جدید.
Worldcat

قسمت هایی از کتاب نظم اشیاء: دیرینه شناسی علوم انسانی (لذت متن)
رمزگذاری های بنیادی یک فرهنگ (قوانین حاکم بر زبان، طرح های ادراکی، مبادلات، تکنیک ها، ارزش ها و سلسله مراتب اعمال آن) از همان ابتدا نظم های تجربی ای را برای هر انسان بنیاد می نهند که او با آن ها سروکار خواهد داشت.

چنان که دیرینه شناسی اندیشه ی ما به آسانی نشان می دهد، انسان ابداع دوران اخیر است؛ ابداعی که چه بسا به پایان دوران خود نزدیک می شود.

مایلم نشان دهم که به شیوه ای، فرد بر خلاف شیوه های مرسوم، زبان را چنان که صحبت شده است، مخلوقات طبیعی را چنان که ادراک و با یکدیگر گروه بندی شده اند، و مبادلات را به شیوه ای که انجام شده اند، دنبال می کند.