کتاب آینه های روبرو

opposite mirrors
کد کتاب : 9156
شابک : 9789641941323
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 103
سال انتشار شمسی : 1396
سال انتشار میلادی : 1983
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 8 آبان

معرفی کتاب آینه های روبرو اثر بهرام بیضایی

نگارش فیلم نامه ی آینه های روبرو توسط بهرام بیضایی در بهمن سال ۱۳۵۹ به اتمام رسیده و دو سال بعد در زمستان ۱۳۶۱چاپ شده است. در بحبوحه ی انقلاب در حمله ی عده ای به شهر نو که به آتش سوزی و خانه خرابی فواحش می انجامد، نزهت از خانه ای که در آن ساکن است، وحشت زده بیرون می دود و از مردی به نام قناعت کمک می خواهد . قناعت او را که بچه محل قدیمش بوده، می شناسد و نزهت از این که شناخته شده، سرافکنده از او می گریزد. قناعت نزهت را با خود به کافه ای می برد و در این جا هریک به شرح زندگی خویش می نشینند. ۲۲ سال از آن روزها گذشته. نزهت خواهر سروان حق نظر است. سروان حق نظر یک تنه در ارتش طوری علیه رژیم مبارزه می کرده که به نظر یک گروه بزرگ بیاید . نزهت ۱۸ ساله و نامزد آقای افتخاری است. افتخاری سه دهنه مغازه و یک پونتیاک دارد و منتظر است همین که نزهت دیپلمش را گرفت، با او ازدواج کند. اما دستگیری سروان حق نظر همه چیز را به هم می ریزد.

کتاب آینه های روبرو

بهرام بیضایی
بهرام بیضایی (زاده ۵ دی‌ماه ۱۳۱۷ در تهران) کارگردان سینما و تئاتر و نمایش‌نامه نویس و فیلمنامه نویس و پژوهشگر ایرانی است.‏‏بیضایی علاوه بر کارگردانی و نمایش‌نامه نویسی، در سینما عرصه‌های دیگری چون تدوین، ساخت عنوان بندی و تهیه کنندگی را هم تجربه کرده‌است.‏وی کارگردان برخی از بهترین و ماندگارترین آثار سینمای تاریخ ایران است.چریکه تارا، مرگ یزدگرد، باشو غریبه کوچک، شاید وقتی دیگر، مسافران و سگ کشی از مهم‌ترین آثار وی هستند.‏خانواده‌اش اهل کاشان...
قسمت هایی از کتاب آینه های روبرو (لذت متن)
پدر ازت نمی پرسم روزها کجا هستی. ولی امروز کیفت جا مونده بود نزهت، بیا، من دیدم که توی کیفت یه عکس نگه می داری که من نمی شناسم. ببینم، اون لباس نظامی نیست تنش؟ به نظر سرهنگی تیمساری چیزی می اومد. چرا نگهش داشتی؟ نزهت نمی خوام صورتش از یادم بره. یه روزی می کشمش! پدر می دونم چقدر به برادرت علاقه داشتی، ولی اون هیچوقت راضی نبود زندگی تو هم خراب بشه. راستش من هیچوقت نفهمیدم تو چرا با آقای افتخاری بهم زدی. موضوع علاقه بود؟ نزهت نه.