یوجین اونیل

یوجین اونیل

یوجین گلدستون اونیل، زاده ی 16 اکتبر 1888 و درگذشته ی 27 نوامبر 1953، نمایشنامه نویس آمریکایی و برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات بود.اونیل در هتلی در منهتن نیویورک به دنیا آمد. او برای گذراندن دوران مدرسه، به مدرسه ی شبانه روزی و کاتولیک سنت آلویسیوس فرستاده شد و در آنجا، شرایط سختی داشت و تنها با خواندن کتاب های مختلف به آرامش می رسید.اونیل یک سال در دانشگاه پرینستون حضور یافت اما به دلایلی نامشخص، تحصیلات خود در این دانشگاه را رها کرد.اونیل پس از بهبودی از بیماری سل در سال 1912 تصمیم گرفت تا به صورت تمام وقت به نوشتن نمایشنامه روی آورد.والدین و برادر اونیل به فاصله ی سه سال از یکدیگر جانشان را از دست دادند. این اتفاقات، اندکی پس از شروع موفقیت های او در تئاتر به وقوع پیوست.او در سال های واپسین زندگی اش به بیماری پارکینسون شدیدی مبتلا شد و نتوانست در 10 سال آخر عمرش چیزی بنویسد. یوجین اونیل سرانجام در سن 65 سالگی در هتلی جانش را از دست داد. او در آخرین لحظات زنده بودن گفت: «می دانستم. در هتل به دنیا آمدم و در هتل هم از دنیا می روم.»
جایزه نوبل ادبیات
برنده جایزه نوبل ادبیات در سال 1936

:: به دلیل تسلط او در توصیفات تاریخی و زندگی نامه ای و همچنین، به خاطر شیوایی درخشان او در دفاع از ارزش های والای انسانی. ::

کتاب های یوجین اونیل

امپراتور جونز


گوریل پشمالو


سه تک گویی


جن گیری


شاعرانگی


آنا کریستی


نخستین آدم


سفری طولانی از روز به شب


سفر دور و دراز به وطن


علامت گنج


روزهای بی پایان


نان و آب


آن سوی افق


فواره


ماهی برای یک ملعون


هوس زیر درختان نارون


لازاروس خندید


داینامو


پیش از ناشتایی


تشنگی


اخطار، بی پروایی، زن زندگی


پیوند


متفاوت


بیشتر بخوانید

مسیر پر فراز و نشیب نمایشنامه ها در قرن بیستم

در اوایل قرن بیستم و در اغلب کشورهای اروپایی، تمایزی میان نمایش های ساده و خیابانی با آثار جدی تر به وجود آمد.

رؤیای کابوس‌وار آمریکایی در نمایشنامه های یوجین اونیل

کارنامه ی «یوجین اونیل» پر از رکوردهای تاریخی است: او تنها نمایشنامه نویس آمریکایی است که «جایزه ی نوبل ادبیات» را از آن خود کرده و هم چنین، چهار بار برنده ی «جایزه ی پولیتزر» شده است.