جورج برنارد شاو

جورج برنارد شاو

جورج برنارد شاو، زاده ی 26 جولای 1856 و درگذشته ی 2 نوامبر 1950، نمایشنامه نویس، منتقد و فعال سیاسی ایرلندی بود که در سال 1925، موفق به کسب جایزه ی نوبل ادبیات شد. شاو در دوبلین به دنیا آمد و در سال 1876 به لندن مهاجرت کرد. او در این شهر برای تبدیل شدن به نویسنده ای شناخته شده با مشکلات زیادی رو به رو بود و به شکل خودآموز به تحصیل علم می پرداخت. شاو در اواسط دهه ی 1880 میلادی به منتقدی صاحب نظر در حوزه ی تئاتر و موسیقی تبدیل شد. او تحت تأثیر هنریک ایبسن، تلاش می کرد تا رئالیسم جدیدی را وارد نمایشنامه های انگلیسی زبان کند و از آثارش به عنوان ابزاری برای بیان تفکرات سیاسی، اجتماعی و دینی خود استفاده می کرد.جورج برنارد شاو، یکی از تأثیرگذارترین و برترین نویسندگان و متفکرین دنیای غرب، سرانجام در سن 94 سالگی بر اثر نارسایی کلیه چشم از جهان فرو بست. جسد او در روز 6 نوامبر 1950 سوزانده شد.
جایزه نوبل ادبیات
برنده جایزه نوبل ادبیات در سال 1925

:: به دلیل آثارش که انسانیت و آرمان گرایی از ویژگی های برجسته ی آن ها است، و همچنین هجو برانگیزاننده ی موجود در آن ها که اغلب با زیباییِ شاعرانه ی منحصر به فردی آمیخته شده است. ::

کتاب های جورج برنارد شاو

سرباز شکلاتی


بانوی زیبای من


خواستگاری به سبک روستایی


پیگمالیون


ژاندارک


بیشتر بخوانید

مسیر پر فراز و نشیب نمایشنامه ها در قرن بیستم

در اوایل قرن بیستم و در اغلب کشورهای اروپایی، تمایزی میان نمایش های ساده و خیابانی با آثار جدی تر به وجود آمد.

آینه ی تمام نمای زندگی بشر در ادبیات تاریخی

می توان گفت که هدف اصلی این ژانر، «زندگی بخشیدن به تاریخ» از طریق ساختن داستان هایی درباره ی گذشته یا یک دوره ی تاریخی خاص است.