کتاب شاخه ی زرین

The Golden Bough
پژوهشی در جادو و دین

مشخصات کتاب شاخه ی زرین
مترجم :
شابک : 978-9644162190
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 861
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1890
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 7
زودترین زمان ارسال : 26 آبان

معرفی کتاب شاخه ی زرین اثر جیمز جرج فریزر

سر جیمز فریزر مردم شناس، متخصص ادبیات یونان و روم، و از متخصصان خاورمیانه ی مکتب کمبریج بود. در اواسط دهه ی 1880 یک پروژه ی پژوهشی درباره ی تاریخ ابتدایی بشر، و رابطه ی فرهنگ های باستان و فرهنگ های معاصر دنیای غیربومی را در پیش گرفت و از 1890 تا 1915 به نوشتن شاخه ی زرین پرداخت. فریزر ضمن تحقیق درباره ی منشأ آداب و اعتقادات و مناسک متعدد در جهان قدیم و در فرهنگ عامه ی جوامع غربی، به توصیف تاریخ تفکر آدمی و تا حدی تاریخ ادیان ابتدایی و مناسکی که مردمان خاطره ی آن ها را طی قرن ها حفظ کرده اند می پردازد.

شاخه ی زرین یک پژوهش فرهنگی و تطبیقی وسیع در اسطوره و دین است؛ کتابی است دوران ساز که می خواهد وجه مشترک تقریبآ همه ی ادیان ابتدایی را با هم و با ادیان مدرن چون مسیحیت نشان دهد. نهاده ی اصلی کتاب این است که همه ی ادیان، در اصل، آیین های باروری بوده اند، متمرکز بر گرد پرستش و قربانی کردن ادواری فرمان روای مقدس که تجسد خدایی میرنده و زنده شونده، الوهیتی خورشیدی، بود و به وصلتی رمزی با الهه ی زمین تن در می داد و هنگام خرمن می مرد و به وقت بهار تجسد دوباره می یافت. فریزر مدعی است که این افسانه عصاره ی تقریبآ همه ی اساطیر عالم است. ارزش و اهمیت ادبی شاخه ی زرین نیز چشمگیر است. ییتس، جویس، لارنس، الیوت، رابرت گریوز، ویندام لوئیس، پاوند و جوزف کمپل از جمله ی نویسندگان و هنرمندانی هستند که از شاخه ی زرین سخت تأثیر گرفته اند.

در این اثر شاهد تحول انسان از وحشی گری به تمدّن، از دگرگون شدن رسوم و آداب عجیب و غریب و اغلب خونینش به ارزش های پایدار اخلاقی، عقلی و معنوی هستیم.
اما در نگاه کلی به این کتاب باید گفت فریزر بر این باور است که انسان های آغازین، موجوداتی بی پناه در دنیایی وحشی بودند و خود را در عالمی که آن را نمی فهمیدند و بر آن مـهار و کنترلی نداشتند، گمشده می یافتند. آنان با علم بـه عـجز و ناتوانی خود، نیاز داشتند تا برای ادامه ی زندگی به طریقی طبیعت را به مهار خویش درآورند. فهم چنین موجوداتی، از عالم، فهمی از روی ضرورت و درماندگی بود. با چنین طرز تفکری انسان های ابتدایی بـه فـلاسفه ای تبدیل شدند که درباره ی عـملکرد طـبیعت، نظریه ای را مطرح ساختند. این نظریه، «جادو» نامیده شد.

کتاب شاخه ی زرین

جیمز جرج فریزر
جیمز جورج فریزر (به انگلیسی: James George Frazar) (زادهٔ ۱۸۵۴ گلاسگو ـ درگذشتهٔ ۱۹۴۱ کمبریج، انگلستان) منتقد اسطوره‌گرای انگلیسی بود.فریزر در انگلیس زاده شد. در دانشگاه کمبریج به همراه دیگر همکاران خود به تحقیق در انسان‌شناسی مدرن پرداخت. حاصل این تحقیقات که مبنایی اسطوره‌شناسی داشت، کتاب مهم «شاخه زرین» است که در سال ۱۸۹۰ میلادی منتشر شد. وی در این کتاب که پژوهشی است پیرامون جادو و دین، به مسائلی نظیر خرافه‌گرایی، مذاهب ابتدایی و مناسک بشر در دوران گذشته می&zw...