کتاب تحلیل گفتمان کاربردی

Applied Discourse Analysis
(فرهنگ عامه،رسانه ها و زندگی روزمره)

مشخصات کتاب تحلیل گفتمان کاربردی
مترجم :
شابک : 978-9641917908
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 352
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2017
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 29 مهر

معرفی کتاب تحلیل گفتمان کاربردی اثر آرتور آسا برگر

این کتاب که عنوان فرعی آن «فرهنگ عامّه، رسانه ها و زندگی روزمره» است به معرفی جدیدترین شکل تحلیل گفتمان اختصاص دارد که اصطلاحا «تحلیل انتقادی چندوجهی گفتمان» نامیده می شود و کاربردهای این شیوه ی تحلیل را در طیف متنوعی از زمینه ها، از ادبیات و نمایشنامه گرفته تا سریال های تلویزیونی و آگهی های تجاری، معرفی می کند.
به گفته پاینده تحلیل گفتمان در ابتدا بیشتر ماهیتی زبان مبنا داشت و به مرور، با افزوده شدن ابعادی سیاسی و ایدئولوژیک، به «تحلیل انتقادی گفتمان» تبدیل شد. «تحلیل انتقادی چندوجهی گفتمان» حاصل تحول تدریجی تحلیل گفتمان و عبور آن از مرحله ای انتقادی به مرحله ای جدید است که در آن علاوه بر کاویدن زبان و برملا کردن ایدئولوژی و قدرت در متون و رفتارهای اجتماعی، جلوه های گوناگون فرهنگ عامّه نیز کاویده می شوند. لذا موضوعات بسیار متنوعی در دایره تحلیل انتقادی چندوجهی گفتمان قرار می گیرند، از جمله سبک زندگی، دلالت اشیاء، برنامه های تلویزیون، رویاها، لطیفه ها، آگهی های تجاری، مد لباس، ادبیات، اسطوره ها (اعم از کهن یا معاصر)، رفتارهای روزمره از قبیل سیگار کشیدن، و غیره.
هر یک از فصل های کتاب حاضر، همین قبیل موضوعات را می کاود. از جمله ویژگی های این کتاب، کاربردی بودن بحث های آن است. کلیه ی مفاهیمی که در بحث های نظری ابتدای هر فصل مطرح شده اند، در بخش دوم همان فصل در تحلیل عملی یک نمونه معیّن به کار رفته اند. از این حیث، کتاب حاضر نه فقط منبعی جدید برای شناخت متأخرترین شکل تحلیل گفتمان است، بلکه با ارائه ی نمونه های کاربردی از تحلیل گفتمان در حوزه ی ارتباطات اجتماعی، فرهنگ عامّه، ادبیات، رسانه ها و زندگی روزمره همچنین می تواند الگویی برای انجام دادن پژوهش های مشابه در کشور ما باشد.

کتاب تحلیل گفتمان کاربردی

آرتور آسا برگر
آرتور آسا برگر با این فرض که تحصیلات خوب، او را آماده هر شغلی خواهد کرد، لیسانس ادبیات و فلسفه خود را در دانشگاه ماساچوست در سال 1954 اخذ کرد. سپس به کسب تجربه در روزنامه نگاری روی آورد، با این قصد که بتواند بنویسد و ممکن است روزی به روزنامه نگاری حرفه ای تبدیل شود. وی در دانشکده روزنامه نگاری دانشگاه کالیفرنیا برکلی پذیرفته شد و از آنجا در تابستان سال 1954 شروع به کار کرد اما به دانشگاه آیووا منتقل شد و در آنجا توانست با افرادی مانند مارگریت یانگ همکاری کند. او همچنین توانست با گوستاو برگمان...