نون والقلم

Noun -val- Ghalam

مشخصات کتاب نون والقلم
قطع :رقعی
نوع جلد :شومیز
شابک :978-600-7436-45-5
سال انتشار شمسی :1397
سال انتشار میلادی :1961
تعداد صفحه :200
سری چاپ :4
زودترین زمان ارسال :17 فروردین

در فهرست برترین آثار داستانی ایران

معرفی کتاب نون والقلم اثر جلال آل احمد | ایران کتاب

کتاب نون والقلم، رمانی نوشته ی جلال آل احمد است که اولین بار در سال 1961 به انتشار رسید. این رمان، داستان به قدرت رسیدن گروهی از قلندرها را روایت می کند که با جلب حمایت مردم، شهر را به تصرف خود درمی آورند و به حاکمیت می رسند. اما پس از مدتی، چرخه ی نارضایتی و مخالفت های گروهی از جامعه دوباره تکرار می شود و شهر، دوباره فضایی پرتلاطم و ناآرام به خود می گیرد. شخصیت های اصلی این کتاب، دو کاتب یا میرزابنویس هستند که یکی، در زمینه ی موضوعات سیاسی و اجتماعی حرف هایی برای گفتن دارد و دیگری، مردی است که توانایی چندانی در این مباحث ندارد و به نوعی با حرف حساب، کاملاً ناآشناست. آل احمد در کتاب نون والقلم، به مخاطبین خود یادآوری می کند که انسان باید پای ارزش های خود بایستد و قبل از فکر کردن به تغییر دنیای پیرامون، به فکر ایجاد تغییر در خودش باشد.

کتاب نون والقلم

قسمت هایی از کتاب نون والقلم (لذت متن)
زندگی برای آدم بی فکر همیشه راحت است. خورد و خواب است. و رفتار بهایم. اما وقتی پای فکر به میان آمد، توی بهشت هم که باشی آسوده نیستی. مگر چرا آدم ابوالبشر از بهشت گریخت؟ برای این که عقل به کله اش آمد و چون و چراش شروع شد. خیال می کنید بار امانتی که کوه از تحملش گریخت و آدم قبولش کرد چه بود؟ آدم زندگی چهارپایی را توی بهشت گذاشت و رفت به دنیای پر از چون و چرای عقل و وظیفه، به دنیای پر از هول و هراس بشریت.

میرزا عبدالزکی گفت: «معلوم است جانم همین است که حرف هایت بوی نا گرفته، اصلا حرف هایت بوی وازدگی می دهد.» میرزا اسدالله گفت: «بهتر از این است که بوی دنیازدگی بدهد. و بوی خون و اصلا آن چه تو واماندگی می دانی من نجابت می دانم.»

و هزار سال است که بشر به انتظار حکومت حکما خیال بافته. غافل از این که حکیم نمی تواند حکومت کند. سهل است حتی نمی تواند به سادگی حکم و قضاوت کند.