کتاب چشم انتظار در خاک رفتگان

The Eyes of the Interred

مشخصات کتاب چشم انتظار در خاک رفتگان
مترجم :
شابک : 978-9642091645
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 768
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1960
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 19 فروردین

معرفی کتاب چشم انتظار در خاک رفتگان اثر میگل انخل استوریاس

چشم انتظار درخاک رفتگان داستان اعتصاب عمومی عظیمی است علیه دیکتاتور گواتمالا و شرکت امریکایی موز. شخصیت مرکزی رمان مبارزی انقلابی است که می کوشد مردم را به قیام و اعتصاب فرا خواند. اگر این اعتصاب پیروز شود، سرخپوستان مظلوم و در خاک رفته تسلی می یابند و می توانند چشمان بازمانده شان را ببندند، زیرا بنا بر افسانه ای مایایی، چشمان آن ها در گور به انتظار تحقق عدالت بازمانده است. چشم انتظار در خاک رفتگان، داستانی است در شرح یک خیزش مردمی، داستانی مبتنی بر نظریه ای سیاسی، رمانی اجتماعی که شگردهای سوررئالیستی نویسنده گاه آن را مبهم و حتی اندکی ملال آور می کند. رنگ ها، حرکت ها، اسم صوت ها، ریتم ها و آفرینش های کلامی محض به پیدایش نوعی فرهنگ لغت خاص آستوریاس می انجامد که گواهی است بر تسلط کامل او به زبان و منابعش.

این اثر سوررئالیستی نوشته «میگل آنخل آستوریاس»؛ داستان نویس و شاعر گواتمالایی (سال 1899 میلادی تا سال 1974 میلادی)؛ تصویری گویاست از ماجرای اعتصاب عمومی بزرگی که به خلع دیکتاتور «گواتمالا» انجامید. در قسمت نخست داستان، با یکی از شخصیت های اصلی، به نام «دن نپو» آشنا می شویم. «دن نپو» از چگونگی آغاز کار کمپانی، و نیز نحوه ی عمل بی رحمانه ی آمریکاییان، برای چپاول بومیان، یاد می کند. در پی آن، شخصیت مرکزی، با اسامی سه گانه، ظاهر می شود: «تابیوسان» یا «اوکتاویوسانسور» یا «خووان پابلوموندراگون»؛ که مبارزی انقلابی است؛ در عین حال، در جایی از رمان، به افسانه ای اشاره می شود، که به افسانه ی «مایا» مشهور است، و براساس آن، مظلومانی که در گور خفته اند، همواره به انتظار تحقق عدالت، چشمانشان را، باز نگاه داشته اند. بدین ترتیب «چشمان بازمانده در گور»، داستانی مبتنی بر نظریه ای سیاسی است؛ شخصیت های داستان، از ابتدا توجه شما را به خود جلب می کنند؛ شخصیت هایی همچون: «سروان کارکامو»، و «سالومه»، که بر اثر عشق یا در پی باور خویش، به انقلابیون می پیوندند. یا «آناستازیا»، و «خووامبو»، که سرخ پوست بودنشان، آنها را بر آن وامی دارد، تا با انقلاب سر موافقت داشته باشند، بی آنکه بتوانند در آن شرکت جویند. یا همانند: «کائتانو دوئنده»، و «پوپولوکا»، که بازتاب فولکلور «مایا» هستند.

کتاب چشم انتظار در خاک رفتگان

میگل انخل استوریاس
میگل آنخل آستوریاس، زاده ی 19 اکتبر 1899، شاعر و نویسنده ی گواتمالائی است. وی به عنوان یکی از بزرگترین نویسندگان آمریکای جنوبی شناخته می شود.میگل آنخل آستوریاس در ۱۸۹۹ در گواتمالاسیتی در خانواده ای بازرگان زاده شد. تحصیلات دانشگاه را در رشته ی حقوق انجام داد و به دریافت درجه ی دکترا نائل آمد. در ۱۹۲۴ به لندن و سپس به پاریس سفر کرد و در دانشگاه سوربون در رشته ی نژادشناسی به تحصیل ادامه داد و در ادیان قدیم آمریکای مرکزی تخصص یافت.شیوه ی نگارش آستوریاس خاص خود اوست و می توان آن را «رئالیسم جادوی...