کتاب زن در ریگ روان

The Woman in the Dunes
کد کتاب : 34
مترجم :
شابک : 978-964-448-222-9
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 236
سال انتشار شمسی : 1395
سال انتشار میلادی : 1962
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 6
زودترین زمان ارسال : 14 آذر

برنده جایزه یومیوری سال 1962

فیلمی نیز به همین نام با کارگردانی هیروشی تشیگاهارا از این داستان ساخته شده که برنده ی جایزه ی ویژه ی هیأت داوران جشنواره ی کن در سال 1964 بوده است.

معرفی کتاب زن در ریگ روان اثر کوبو آبه

رمان زن در ریگ روان، اثر نویسنده و متفکر مشهور و مورد ستایش ژاپنی کوبو آبه، هسته و ماهیت یک اسطوره، حس تعلیق و رمانی اگزیستانسیالیستی (هستی گرایانه) را با هم ترکیب می کند که نتیجه ی آن، داستانی شگفت انگیز است. یک حشره شناس تازه کار که به سفری به کنار دریا رفته است، آخرین اتوبوس به مقصد محل زندگی اش را از دست می دهد و مجبور به ماندن می شود. به او اتاقی موقتی در انتهای یک زاغه ی پهناور شنی داده می شود تا شب را در آن جا بگذراند. اما صبح فردای آن روز، هنگامی که قصد ترک محل را دارد، متوجه می شود که اهالی روستا، نقشه های دیگری برای او در سر می پرورانند. او خود را در آن جا اسیری می یابد که ظاهرا هیچ راه فراری برایش وجود ندارد و مجبور به پارو کردن تپه های شنی ای می شود که مدام درحال پیشروی هستند و روستا را تهدید به نابودی می کنند. تنها همراه و مصاحب او، زن جوانی عجیب و مرموز است. در طول داستان، همچنان که در کنارهم مانند سیزیف، اسطوره ی یونانی که محکوم به غلتاندن سنگی بر روی کوه بود، مجبور به انجام کاری تمام نشدنی هستند، تار و پود سرنوشت این دو شخصیت باهم گره می خورد و رابطه ای میانشان شکل می گیرد.

کتاب زن در ریگ روان

کوبو آبه
کوبو آبه نام مستعار کیمیفوسا آبه (۷ مارس ۱۹۲۴ - ۲۲ ژانویه ۱۹۹۳) نویسنده، نمایش نامه نویس و عکاس ژاپنی بود.او از پیشگامان جریان آوانگارد در ژاپن بود. آشنایی او با ادبیات غرب، اگزیستانسیالیسم، سوررئالیسم و مارکسیسم بر تلقی او از مسائلی همچون ازخودبیگانگی و فقدان هویت در ژاپن بعد از جنگ تأثیر گذاشت. آثار وی که به بحران هویت در ژاپن پس از جنگ جهانی دوم می پرداختند، توجه خوانندگان جهان را به خود جلب کرد.
نکوداشت های کتاب زن در ریگ روان
Devious, addictive. . . . Never less than compulsive. . . . Abe is an accomplished stylist.
غیرمعمول، اعتیادآور.... فوق العاده جذاب و مهیج.... آبه ادیبی صاحب سبک است.
David Mitchell

Abe follows with meticulous precision his hero’s constantly shifting physical, emotional and psychological states.
آبه با دقتی کم نظیر، حالت های دائما درحال تغییر جسمی، عاطفی و روانشناختی قهرمانش را درک می کند و پی می گیرد.
New York Times Book Review New York Times Book Review

As is true of Poe and Kafka . . . Abe creates on the page an unexpected impulsion. One continues reading, on and on.
همانطور که این مطلب در مورد[ادگار الن]پو و کافکا صادق است، آبه برروی کاغذ، تکانه و انگیزه ای غیرمنتظره می آفریند که باعث می شود مخاطب نتواند از خواندن این کتاب دست بکشد.
New Yorker New Yorker

قسمت هایی از کتاب زن در ریگ روان (لذت متن)
تکرار به نحوی هولناک ادامه داشت. بی تکرار نمی شد زندگی کرد، مثل ضربان قلب، اما این نکته هم درست بود که ضربان قلب همه چیز زندگی نبود.

عشق به زاد و بوم و تعهد فقط در صورتی معنا می دهد که آدم با دست کشیدن از آن، چیزی را از دست بدهد. آخر این زن چه داشت که از دست بدهد؟

فقط کشتی شکسته ای که تازه از غرق شدن نجات یافته، حال کسی را می فهمد که چون می تواند نفس بکشد، غش غش می خندد.