کتاب خدمتکار و پروفسور

The Housekeeper and the Professor
کد کتاب : 96
مترجم :
شابک : 978-600-6605-17-3
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 248
سال انتشار شمسی : 1402
سال انتشار میلادی : 2003
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 16
زودترین زمان ارسال : 14 اسفند

استاد و خدمتکار
The Housekeeper and the Professor
کد کتاب : 14044
مترجم :

شابک : 978-9643519599
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 208
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 2003
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب خدمتکار و پروفسور اثر یوکو اوگاوا

شخصیت اصلی مرد در رمان خدمتکار و پروفسور، یک پروفسور ریاضی توانمند با مشکلی عجیب است؛ پس از وارد آمدن ضربه ای به سرش، حافظه ی کوتاه مدت او فقط برای هشتاد دقیقه خاطرات را در خود نگه می دارد. شخصیت اصلی زن رمان، خدمتکاری زیرک و باهوش و مادر یک پسر ده ساله است و به منظور مراقبت از پروفسور استخدام شده است. هر روز صبح، پروفسور و خدمتکار برای بار اول به هم معرفی می شوند و این باعث شکل گیری رابطه ی زیبایی بین این دو می شود. اگرچه پروفسور نمی تواند برای مدتی طولانی خاطرات را به یاد داشته باشد (مغزش مانند کاستی است که هر هشتاد دقیقه پاک می شود)، ذهنش همچنان زنده و با معادلاتی ظریف و پیچیده از گذشته دم خور است. اعداد با همان نظم گویای خود، دنیایی آرامش بخش و شعرگونه را در مقابل چشمان خدمتکار و پسر کوچکش آشکار می سازند. پروفسور، قادر به کشف ارتباط میان ساده ترین کمیت ها است [مثل سایز کفش خدمتکار و بزرگی کهکشان] و این، با وجود از بین رفتن خاطرات، باعث نزدیکی عمیق زندگی این شخصیت ها می شود. رمان خدمتکار و پروفسور، داستانی جذاب درباره ی معنی زندگی کردن در لحظه و اکنون است و به معادلاتی عجیب می پردازد که توانایی ایجاد یک خانواده را دارند.

کتاب خدمتکار و پروفسور


ویژگی های کتاب خدمتکار و پروفسور

برنده ی جایزه ی یومیوری سال 2003

فیلمی بر اساس این کتاب، به اسم معادله ی دوست داشتنی پروفسور و به کارگردانی تاکاشی کویزومی در سال 2006 ساخته شده است

برنده ی جایزه ی بوک بروز سال 2009

یوکو اوگاوا
یوکو اوگاوا، زاده ی ۳۰ مارچ ۱۹۶۲، نویسنده ی ژاپنی است.اوگاوا از سال ۱۹۸۸ تاکنون، بیش از چهل نوشته ی داستانی و غیرداستانی را به رشته ی تحریر در آورده است. او در سال ۲۰۰۶ کتاب «مقدمه ای بر ریاضیدانان زیبا» را به همراه ماساهیکو فوجیوارا که یک ریاضیدان است، نوشت که دیالوگی درباره ی زیبایی بی حد و حصر اعداد است. لطافت کارهای اوگاوا به دلیل این است که به نظر می آید کاراکترهای داستان های او در بیشتر اوقات نمی دانند کارهایی را که می کنند، چرا انجام می دهند. او کارهایش را با انباشتن اطلاعات جزئی انجام...
نکوداشت های کتاب خدمتکار و پروفسور
The Housekeeper and the Professor is strangely charming, flecked with enough wit and mystery to keep us engaged throughout.
کتاب پروفسور وخدمتکار به شکل عجیبی جذاب است و با معما ها و لطافت طبعی مناسب، خواننده را در تمام مدت درگیر خود می کند.
Washington Post Washington Post

Ogawa weaves a poignant tale of beauty, heart and sorrow in this exquisite novel.
اوگاوا، در این رمان بدیع، حکایتی گزنده از زیبایی، عشق و رنج خلق کرده است.
Publishers Weekly Publishers Weekly

This novel evokes the joy of learning, and, with its somewhat eccentric yet lovable protagonists, is a pleasure to read.
این رمان خواندنی با شخصیت های عجیب اما دوست داشتنی خود، لذت آموختن را در مخاطب برمی انگیزاند.
Library Journal Library Journal

قسمت هایی از کتاب خدمتکار و پروفسور (لذت متن)
در خیالم، خالق جهان هستی را می دیدم که در گوشه ای دور از آسمان نشسته و تور ظریف و زیبایی را می بافد. توری که ضعیف ترین نورها از دل آن عبور می کرد. توری که از هر طرف تا بی کران ها امتداد داشت و نسیمی آسمانی، آن را به آرامی تکان می داد. آدم دوست داشت دست دراز کند و آن تور را لمس کند، در برابر نور بگیرد و آن را به گونه اش بچسباند. و در این زمان است که انسان تنها دلش می خواهد بتواند بار دیگر آن طرح ها را باز آفرینی کند و با استفاده از اعداد، و به گونه ای با زبان خود، آن را ببافد؛ و کوچک ترین طرح های آن تور را مال خود و زمینی کند.

راه حل واقعا درست، راه حلی است که تعادلی موزون بین قدرت و قابلیت انعطاف را نشان بدهد. راه حل های زیادی هستند که از نظر تخصصی درست هستند، اما درهم و خسته کننده و نامفهومند. اما این چیزی نیست که آدم بتواند توضیح بدهد. این که بخواهی توضیح بدهی که چرا یک فرمول زیباست، مثل این می ماند که بخواهی علت زیبایی ستاره ها را توضیح بدهی.

نمی دانستم که پاسخ یک مسأله ی ریاضی می تواند زیبا... یا زشت باشد.