امتحان نهایی

Final Exam

مشخصات کتاب امتحان نهایی
مترجم :
شابک :978-9644482052
قطع :رقعی
تعداد صفحه :376
سال انتشار شمسی :1390
سال انتشار میلادی :1952
نوع جلد :شومیز
سری چاپ :3
زودترین زمان ارسال :30 تیر

معرفی کتاب امتحان نهایی اثر خولیو کورتاسار | ایران کتاب

گفته های نویسندگان مشهور درباره این کتاب در نوع خواندنی است. «هر کس کارهای کورتاسار را نخواند بدبخت است. نخواندن قصه های او بیماری نامرئی خطرناکی است که به موقع خود می تواند عواقب وحشتناکی به بار آورد. مثل اینکه کسی هیچ وقت هلو را نچشیده باشد. چنین کسی کم کم غمگین و غمگین تر، و به طور چشمگیری رنگ پریده می شود، و شاید به تدریج موهایش بریزد.» پابلو نرودا «کورتاسار از چیزی فراتر از فکر نو یا تجربه ای تازه سخن می گفت: از طبیعت سراپا شاد و تازۀ هرلحظه، از تن، خاطره، تخیل مردان و زنان.» کارلوس فوئنتس در بخشی از این کتاب می خوانیم: «کلارا که از در کلاس بیرون می رفت فکر کرد فرصت خوبی است، و امیدوارم خیلی کبک شکار کنی. دیگر نمی توانست صدای خوانشگر را بشنود. چه شگفت آور بود انزوای اتاق های خانه داستان؛ فقط کافی بود دو سه متر به عقب برگردی تا وارد سکوت همهمه گونه تالار شوی. به طرف راه پله قدم برداشت ولی، دودل و مردد، با رسیدن به سرسرای دیگر، متوقف شد. ازآنجا می توانست صدای خوانشگرها در بخش A را که به رمان انگلیسی امروز مربوط بود، بشنود. ولی احتمالش کم بود که خوآن دریکی از این کلاس ها باشد. آنچه موجب ناراحتی می شد این بود که هیچ نمی توانستی سر از کار او دربیاوری. سپس تصمیم گرفت برود و نگاهی بی اندازد تا مطمئن شود، و در این حال دفتر یادداشتش را در دست می فشرد»

کتاب امتحان نهایی

خولیو کورتاسار
خولیو کورتاسار یک نسل از نویسندگان آمریکای لاتین، از مکزیک تا آرژانتین را تحت تأثیر قرار داد. بخش بزرگی از بهترین و شناخته شده‌ترین کارهایش را در فرانسه نوشت. جایی که در سال ۱۹۵۱ در آن شروع به کار کرد. وی یکی از بارورترین، متعهدترین و جهانی‌ترین نویسندگان آمریکای لاتین است که از ایشان با اصطلاح «بوم - Boom» یاد می‌شود. همچنین منتقدان ادبی از کورتاسار به عنوان یکی از نویسندگان شاخص دهه ۱۹۶۰ نام می‌برند.
قسمت هایی از کتاب امتحان نهایی (لذت متن)
او درست در جایی دنبال من می گردد که من هیچ وقت آنجا نبوده ام .

نظرت راجع به این عنوان روزنامه ها چیست : فاجعه در مصر : بیست زن زنده زنده سوزانده شدند ؟ مردم این عنوان را می خوانند و می گویند واقعا فاجعه ترسناکی است . ضمنا ده هزار زن در جاهای دیگر مرده اند و جهان ککش هم نمی گزد .

درد فقط برای کسی واقعی است که آن را همچون مصیبتی تحمل می کند و در این کار به آن حق شهروندی می بخشد و به آن اجازه ورد به روحش را می دهد . اصولا شاعر به رنج و درد تن نمی دهد . رنج می برد - ولی خودش آدم دیگری است ایستاده در پایین تخت خواب که رنج بردن خود را نظاره می کند .