کتاب موسی و یکتاپرستی

Moses and Monotheism
کد کتاب : 1808
مترجم :
شابک : 978-964-185-562-0
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 188
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 1939
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 22 مرداد

موسای میکل آنژ
freud's essay
کد کتاب : 4261
مترجم :
شابک : 9786001760419
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 288
سال انتشار شمسی : 1397
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب موسی و یکتاپرستی اثر زیگموند فروید

کتاب موسی و یکتاپرستی، اثری نوشته ی زیگموند فروید است که اولین بار در سال 1939 به انتشار رسید. این کتاب دربردارنده ی تأملات و نظریات فروید درباره ی وجوه مختلفی از دین است. فروید با اتکا بر این نظریات، ویژگی هایی مشخص از قوم یهود و ارتباط آن ها با مسیحی ها را به تحلیل و بررسی می گذارد. او پس از پژوهشی گسترده و همه جانبه از حکایت زندگی موسی، به این نتیجه ی حیرت آور می رسد که موسی در واقع، مردی مصری بوده که از زادگاه خود، دینی را برای قوم یهود آورده است. فروید سپس تئوری کلی خود درباره ی یکتاپرستی را بسط می دهد و با استفاده از همین تئوری، به گونه ای جدید به تفسیر چگونگی شکل گیری و توسعه ی دین یهود و مسیحیت می پردازد. کتاب موسی و یکتاپرستی، یکی از جنجال برانگیزترین کتاب های زیگموند فروید به شمار می آید.

کتاب موسی و یکتاپرستی


ویژگی های کتاب موسی و یکتاپرستی

زیگموند فروید از بزرگترین روانکاوان و نویسندگان قرن بیستم

زیگموند فروید
زیگموند فروید، زاده ی 6 می 1856 و درگذشته ی 23 سپتامبر 1939، متخصص مغز و اعصاب اتریشی و خالق روانکاوی بود. فروید در خانواده ای یهودی در شهر فرایبرگ واقع در امپراتوری اتریش چشم به جهان گشود. او در سال 1881 موفق به اخذ مدرک پزشکی از دانشگاه وین شد و در سال 1902 به درجه ی استادی رسید. پس از فارغ التحصیلی، فروید در بیمارستان عمومی وین مشغول به کار شد و در درمان هیستری به وسیله ی یادآوری تجارب دردناک گذشته از طریق هیپنوتیزم، با دکتر جوزف بروئر همکاری داشت. او در سال 1885 با مارتا برنیز ازدواج کرد ...
نکوداشت های کتاب موسی و یکتاپرستی
One of the most controversial and enigmatic works in the Freudian canon.
یکی از جنجال برانگیزترین و اسرارآمیزترین آثار فروید.
Yale University Press

An in depth examination of the characteristics of monotheistic religion.
پرداختی ژرف به ویژگی های دین یکتاپرست.
Raptis Rare Books

قسمت هایی از کتاب موسی و یکتاپرستی (لذت متن)
محروم کردن یک قوم از مردی که آن قوم او را به عنوان برجسته ترین پسران خویش می ستاید، کاری نیست که با فراغ بال انجام پذیرد خاصه به دست کسی که خود به آن قوم تعلق دارد. با وجود این، هیچ ملاحظه ای مرا وا نخواهد داشت که به جهت پاره ای به اصطلاح مصالح قومی، حقیقت را نادیده بگیرم. وانگهی، چه بسا روشن کردن امور واقع مربوط به این مسئله، بینش ما را درباره ی وضعیت آن ها ژرف تر سازد.

موسی، رهایی بخش قوم خویش، که برای ایشان دین و قانون هایی تازه به ارمغان آورد، به عصری چندان دور تعلق داشت که ابتدا این سوال مطرح می شود که آیا او شخصیتی تاریخی بوده است یا چهره ای افسانه ای. در صورت اول، زمان زیست او قرن سیزدهم یا چهاردهم پیش از میلاد بوده است: از وی هیچ کلامی به جز کتاب های عهد عتیق و احادیث روایت شده ی یهودیان به دست نداریم. هرچند قضاوت در این باره فاقد قطعیت تاریخی است، اکثر تاریخ دانان معتقدند که به یقین، زمانی می زیسته و خروج بنی اسرائیل از مصر به رهبری وی به راستی روی داده است. به دلایل قانع کننده گفته شده است که بدون پذیرفتن این موضوع، تاریخ بعدی بنی اسرائیل را نمی توان درک کرد. امروزه علم بیش از پیش محتاط شده است و در قیاس با روزهای آغازین، پژوهش تاریخی با ملایمت خیلی بیشتری با سنت برخورد می کند.