کتاب کودکی را می زنند

Five Lectures on Psycho-Analysis
گزیده ای از مقالات بالینی روان کاوی فروید

مشخصات کتاب کودکی را می زنند
مترجم : مهدی حبیب زاده
شابک : 978-964185552-1
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 216
سال انتشار شمسی : 1397
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 10 اسفند

معرفی کتاب کودکی را می زنند اثر زیگموند فروید

کتاب "کودکی را میزنند" نوشته "فروید"،مقالات او در حوضه روانکاوی و روانشناسی بالینی است.نوشته های بالینی فروید که در این جا گزیده ای از آن ها گرد آمده، تأملاتی هستند که به شکلی از رابطه ی سوژه با خود، مجال بیان می دهند. در این بیان شدن، آنالیز در مقام رابطه و کردار، مبنای صورت بندی برخی مفاهیم قرار گرفته که اهمیت انتقادی شان بعدها به واسطه ی «بازگشت به فروید» برجسته تر می شود. این نوشته ها از نسبتی میان درمان بالینی و تأمل در نفس حکایت دارند که در نتیجه ی آن، مسائل روانی به منزله ی مسائلی برخاسته از شکاف های زندگی مدرن ظاهر می شوند. روان کاوی از طریق این نوع مسئله سازی، گفتار روان شناسی را از ظرفیتی انتقادی برخوردار می کند؛ ظرفیتی معطوف به رهایی زندگی که حضور بالقوه اش در نوشته های بالینی فروید حس می شود. در این نوشته ها، این سویه ی انتقادی به ویژه از خلال تأمل بر آن پیچ وخم ها و تناقض هایی رخ می نماید که ردشان بر زندگی عاشقانه حک شده است. عشق به منزله ی عرصه ای که تضادهای تجربه ی مدرنیته را در خود نهفته دارد، به ظهور مفاهیمی راه می دهد که مدخل هایی اساسی برای ورود به مفهوم مدرنیته اند و تأمل بر آن می تواند در فراهم آوردن چارچوبی برای نقد وضعیت سهیم باشد.

کتاب کودکی را می زنند

زیگموند فروید
زیگموند فروید، زاده ی 6 می 1856 و درگذشته ی 23 سپتامبر 1939، متخصص مغز و اعصاب اتریشی و خالق روانکاوی بود. فروید در خانواده ای یهودی در شهر فرایبرگ واقع در امپراتوری اتریش چشم به جهان گشود. او در سال 1881 موفق به اخذ مدرک پزشکی از دانشگاه وین شد و در سال 1902 به درجه ی استادی رسید. پس از فارغ التحصیلی، فروید در بیمارستان عمومی وین مشغول به کار شد و در درمان هیستری به وسیله ی یادآوری تجارب دردناک گذشته از طریق هیپنوتیزم، با دکتر جوزف بروئر همکاری داشت. او در سال 1885 با مارتا برنیز ازدواج کرد ...
قسمت هایی از کتاب کودکی را می زنند (لذت متن)
جالب است بدانیم افرادی که برای درمان هیستری یا نوروز وسواس به روان کاوی روی می آورند، به وفور به درگیری با فانتزی «کودکی را می زنند» و لذت بردن از آن اذعان دارند. به احتمال زیاد، همیشه می توان نمونه های فراوان تری از آن را در بین افراد دیگر هم مشاهده کرد که تاکنون ضرورتی برای مراجعه به روان کاوی به دلیل یک بیماری آشکار احساس نکرده اند.

حساسات لذت آمیزی به فانتزی «کودکی را می زنند» پیوند خورده است و بیمار در موقعیت های بی شماری درگذشته، آن را برای خود بازتولید کرده و شاید هنوز هم چنین می کند. تقریبا همواره در اوج این موقعیت تخیلی، ارضایی در نواحی ژنیتال صورت می گیرد. در ابتدا این امر به صورت اختیاری روی می دهد. اما بعدها علی رغم تلاش های بیمار برای از بین بردن آن، همچنان اتفاق می افتد که در این حالت مشخصه های یک وسواس را به خود می گیرد.