کتاب زنان فنیقی

The Phoenician Women
  • 10 % تخفیف
    قیمت : 15,000 | 13,500 تومان

  • موجود
  • انتشارات: بیدگل بیدگل
    نویسنده:
کد کتاب : 18682
مترجم :
شابک : 978-6226863100
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 100
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : -410
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 10 آبان

معرفی کتاب زنان فنیقی اثر اوریپید

زنان فنیقی با داشتن شخصیت های نمایشی شناخته شده و گوناگونی چون ادیپوس، یوکاسته، آنتیگنه، کرئن، تیرزیاس، پولونیکس، اتئوکلس و منوسئوس یکی از پرشخصیت ترین و پیچیده ترین نمایشنامه های اوریپید است. این نمایشنامه، که نخستین بار حدود 409 پیش از میلاد بر صحنه رفته است، تاریخ شوم خاندان لائیوس را پس از سقوط تراژیک ادیپوس، پادشاه تبای روایت می کند. اوریپید در این نمایشنامۀ تجربی که ساختاری کمابیش اپیزودیک دارد با دور شدن از شکل بسته درام پردازی در سودای آن است که تصویر تمام نمای افسونگری از شهر تبای بیافریند.
اوریپید یکی از سه تراژدی نویس مهم عصر زرین درام یونان است که منتقدان قدیم و جدید او را درام پردازی سنت شکن، نوآور و نامتعارف می دانند. او در یکی از سال های دهۀ 480 پیش از میلاد در بخش شرقی آتن، زاده شد. اطلاعات کمی از زندگی او در دست است. نخستین نمایشنامۀ او، یک سال پس از مرگ آیسخولوس در سال 455 پیش از میلاد بر صحنه رفت و او مقام سوم را کسب کرد. در سال 441 پیش از میلاد به نخستیم پیروزی اش دست یافت. می گویند بیش از 90 نمایشنامه نوشته است و امروزه نوزده نمایشنامه از او موجود است. ممکن است نمایشنامۀ رسوس از او نباشد. آخرین باری که در آتن به رقابت پرداخت، در سال 408 پیش از میلاد با نمایشنامۀ اورستس بود. سپس به مقدونیه و دربار آرخلائوس رفت و نمایشنامه ای به نام این پادشاه نوشت. اوریپید در سال 406 پیش از میلاد در مقدونیه، حین نگارش نمایشنامۀ کاهنه های باکوس درگذشت.

کتاب زنان فنیقی

اوریپید
اوریپید، زاده ی سال 480 ق. م. و درگذشته ی سال 406 ق. م.، از شاعران و نمایش نامه نویسان برجسته ی یونان باستان است.پدر اوریپید از ثروتمندان شهر فولا و مادرش نیز از خانواده ای برجسته بود. اوریپید از تربیتی اشرافی برخودار و تحت تعلیم آناکساگوراس و پرودیکوس بود و علاقه ی وافری به مطالعه ی مسائل فلسفی داشت. او پس از چندی به شعر و تئاتر روی آورد.اوریپید، نمایش نامه های متعددی نوشته که به خاطر شهرت و محبوبیت فوق العاده اش در اواخر دوران شکوفایی یونان، اغلب این آثار بر جای مانده است. نمایش نامه های او...