ریشه ی چهارگان اصل دلیل کافی

رساله ی دکترای آرتور شوپنهاور
On the fourfold root of the principle of sufficient reason

مشخصات کتاب ریشه ی چهارگان اصل دلیل کافی
مترجم :
شابک :978-964213214-0
قطع :رقعی
تعداد صفحه :208
سال انتشار شمسی :1395
سال انتشار میلادی :1813
نوع جلد :شومیز
سری چاپ :2
زودترین زمان ارسال :5 تیر

این رساله مقدم بر اثر اصلی او، کتاب «جهان همچون اراده و تصور» است و باید پیش از آن خوانده شود.

معرفی کتاب ریشه ی چهارگان اصل دلیل کافی اثر آرتور شوپنهاور | ایران کتاب

کتاب «ریشه ی چهارگان اصل دلیل کافی» رساله دکترای آرتور شوپنهاور است که در سال 1813میلادی آن را نگاشته؛ اثری که در واقع درباره مبادی فلسفه است.
خود شوپنهاور می گوید این رساله مقدم بر اثر اصلی او، کتاب «جهان همچون اراده و تصور» است و باید پیش از آن خوانده شود. این گفته تا حدی درست است چون «اصل دلیل کافی» یکی از مفاهیم کلیدی در زمینه تصور محور دستگاه فلسفی شوپنهاور است و کتاب حاضر شرح این اصل در چهار صورت بنیادین اش است. مخاطب کتاب ممکن است با شروع خواندن آن احساس کند با کتابی غامض و پیچیده رو به رو است ولی این مشکل پس از مطالعه چند صفحه رفع می شود.
نویسنده در «ریشه چهارگان اصل دلیل کافی» سعی دارد یکی از بنیادی ترین اصول شناخت را واکاوی کند و زوایای مختلف ابتنای آن را روشن سازد؛ اصل دلیل کافی. این اصل در ساده ترین و عام ترین صورت خود بیان می کند که هیچ چیز بدون زمینه یا دلیلی برای بودنش نیست. شوپنهاور بحث از زمینه ها و ضرورت های به میان کشیدن اصل دلیل کافی را در راستای هدف کلی خود در حوزه تفلسف فلسفی می داند. به عبارت دیگر وی پیش کشیدن بحث از ریشه های اصل دلیل کافی را برای به دست دادن درکی سهل تر از فلسفه لازم و حیاتی می داند. وی در بخشی از فصل اول کتاب در همین زمینه چنین آورده است: «دیدگاه من این است که حداکثر درک پذیری ممکن، به عنوان پیش نیازی مطلقا ضروری برای فلسفه، با تعریف دقیق همه عبارات به دست می آید. ما برای مقابله با اشتباه و فریب عمدی و برای اینکه هر بخش از شناخت به دست آمده در قلمرو فلسفه را سرمایه ایمن تری سازیم که با کشف بعدی سوءفهم یا ابهام دوباره از چنگ مان بیرون نیاید، به این درک پذیری نیاز داریم. در کل فیلسوف حقیقی همواره به دنبال وضوح و تمایز خواهد بود. او سرسختانه سعی خواهد کرد نه همچون سیلابی گل آلود و خروشان بلکه شبیه دریاچه های سوئیس باشد که با آرامش شان ژرفای بسیار را با وضوح فراوان درهم می آمیزند؛ ژرفایی که خود را دقیقا از طریق وضوح نمایان می کند».

کتاب ریشه ی چهارگان اصل دلیل کافی

آرتور شوپنهاور
آرتور شوپنهاور، زاده ی سال 1788 و درگذشته ی سال 1860، فیلسوفی آلمانی و یکی از بزرگترین اندیشمندان اروپا بود.شوپنهاور در شهر دانزیگ از پدری هلندی و مادری آلمانی به دنیا آمد. پدرش بازرگان بود اما او رغبتی به تجارت نداشت و به تحصیل علم بیشتر علاقه بود. شوپنهاور 17 سال بیشتر نداشت که پدرش خودکشی کرد و بعد از آن مادرش به وایمار رفت.او در دانشگاه ابتدا به تحصیل طب پرداخت، سپس به علوم طبیعی و بعد از آن، به فلسفه روی آورد. شوپنهاور در سال 1813 با نوشتن رساله ای درباره ی فلسفه از دانشگاه ینا، مدرک دکت...
دسته بندی های کتاب ریشه ی چهارگان اصل دلیل کافی