کتاب مزیت رقابتی ملل

The Competitive Advantage of Nations
(2 جلدی)
کد کتاب : 21094
مترجم : جهانگیر مجیدی
شابک : 978-9643179083
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 1112
سال انتشار شمسی : 1394
سال انتشار میلادی : 1990
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 27 مرداد
تعداد جلد : 2

معرفی کتاب مزیت رقابتی ملل اثر مایکل ای پورتر

کتاب حاضر همانگونه که از نام آن پیدا است مزیت رقابتی ملل را به عنوان موضوع بررسی خود دارد. وجه نامگذاری کتاب برای آنان که با ادبیات اقتصادی آشنایی دارند، (( منشاء ثروت ملل )) آدام اسمیت را به ذهن متبادر می سازد.
این کتاب هم از جهت روش تحلیل و بررسی و هم از نحوه نگاه به مقوله توسعه صنعتی و رقابت پذیری کشورها بی بدیل است و همکاری تعداد قابل توجهی از بهترین محققین از ده کشور جهان بر غنای آن افزوده است.
در این کتاب صنعت به عنوان واحد اصلی تجزیه و تحلیل مزیت ملی مورد توجه است، اما تاکید زیاد بر این واقعیت می شود که کشورها در خوشه هایی از صنایع موفق می شوند که از طریق ارتباطات عمودی و افقی باهم مرتبطند، نه در صنایع مجزا و تک افتاده. اقتصاد کشورها در برگیرنده ترکیبی از خوشه ها است که شکل بندی مزیت و منابع آن یا فقدان مزیت رقابتی و در پی آن اقدام در جهت خلق عامل در کنار دیگر عوامل، وضعیت رقابتی اقتصاد یک کشور را رقم می زند.
منطق حاکم بر تحلیل مزیت رقابتی ملل، مبتنی بر این واقعیت است که کشوری که در یک صنعت موفق است که شرکت های آن در صنعت مورد مطالعه در سطح جهان دارای مزیت رقابتی باشند.

کتاب مزیت رقابتی ملل

مایکل ای پورتر
مایکل پورتر (Michael Porter؛ زادهٔ ۲۳ مهٔ ۱۹۴۷) یک اقتصاددان اهل ایالات متحده آمریکا است. وی ملقب به پیامبر برنامه ریزان راهبردی (استراتژیک) می‌باشد. مایکل پورتر مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه هاروارد در رشته مدیریت و مدرک دکترای خود را در رشته اقتصاد کسب و کار از همین دانشگاه اخذ نموده‌است. وی جزو چهار فردی می‌باشد که در صد سال گذشته توانسته‌اند در دوران جوانی استاد دانشگاه هاروارد شوند.در حوزه اقتصاد و مدیریت، تا کنون کسی موفق نشده‌است که به اندازه وی کار تحقی...