کتاب ساقه بامبو

The Bamboo Stalk
کد کتاب : 2307
مترجم :

شابک : 978-9644486173
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 438
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 2012
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 29 اردیبهشت

برنده ی جایزه ی بوکر عربی سال 2013

برنده جایزه ی بین المللی ادبیات داستانی عرب سال 2013

معرفی کتاب ساقه بامبو اثر سعود السنعوسی

رمان ساقه ی بامبو نوشته ی سعود السنعوسی نویسنده ی کویتی عرب تبار است. این رمان برنده ی جایزه ی بوکر عربی در سال 2013 و نیز برنده ی جایزه ی بین المللی ادبیات داستانی عرب در سال 2013 شده است.
جوزفین مندوزا با آمدن از فیلیپین به کویت برای کار به عنوان خدمتکار ، از فقر فرار می کند و در آنجا با رشید ، تک پسر ایده آلیست با آرزوهای دور و دراز ادبی آشنا می شود. جوزفین ، با همه ی ساده لوحی جوانی اش ، معتقد است که عشق واقعی را پیدا کرده است. اما هنگامی که او باردار می شود و هرچه صدای جنگ بلندتر می شود ، راشد در برابر فشارهای خانوادگی و اجتماعی تعظیم می کند و او را به همراه پسر بچه اش خوزه به خانه می فرستد.
خوزه در حالی که با هویت دوگانه ی خود دست و پنجه نرم می کند امیدوار است که وقتی هجده ساله شد بتواند به کشور پدرش بازگردد. او آمادگی کافی برای فرو رفتن در دنیایی را ندارد که ترس از ستمگران و دیکتاتورها در مقایسه با ترس از "مردم چه خواهند گفت" چیزی نیست. و آیا با چهره فیلیپینی ، گذرنامه ی کویت ی، نام خانوادگی عربی و نام کوچک مسیحی ، کشور پدرش از او استقبال می کند؟
رمان ساقه ی بامبو نگاهی دقیق و موشکافانه به زندگی کارگران خارجی در کشورهای عربی دارد و با مشکلات جهانی هویت ، نژاد و مذهب روبرو می شود.

کتاب ساقه بامبو

سعود السنعوسی
سعود السنعوسی در ۱۹۸۱ م در کویت به دنیا آمد. او از اعضای انجمن نویسندگان و عضو کانون روزنامه نگاران کویت است. در کنار اسماعیل فهد اسماعیل و لیلی عثمان از معدود نویسندگان کشور کویت است که در عرصه رمان نویسی عربی به جایگاه درخور توجهی دست یافته است.
نکوداشت های کتاب ساقه بامبو
رمان ساقه ی بامبو با داشتن قهرمان جوانش که از پدر کویتی و مادر فیلیپینی زاده شده است، اثری جسورانه به شمار می آید که پدیده ی کارگری مهاجران را در کشورهای حوزه ی خلیج فارس با نگرشی موضوعی بررسی می کند. رمانی است ژرف، با پیرنگی محکم که به طرح پرسش هویت در این کشورها می پردازد.
بیانیه‌ی هیات داوران

I was captivated from the first chapter. We need such literature. Alsanousi is an important emerging literary voice.
من از همان فصل اول مجذوب شدم. ما به چنین ادبیاتی نیاز داریم. السنعوسی صدای مهم ادبی در حال ظهور است.
Susan Abulhawa

Alsanousi is a voice of conscience
السنعوسی صدای وجدان است.
Independent Independent

قسمت هایی از کتاب ساقه بامبو (لذت متن)
مادرم در حالی به این کشور پا گذاشت که در مورد فرهنگ آن هیچ چیز نمی دانست. مردم اینجا مثل مردم آنجا نیستند، چهره ها، فرم سیما و زبان، حتی نگاه ها معانی دیگری داشتند که او از آن ها بی خبر بود. طبیعت اینجا با طبیعت آنجا به کلی متفاوت بود، جز اینکه اینجا هم به هنگام روز آفتاب می تابید و شب هنگام ماه در آسمان ظاهر می شد. حتی خورشید، مادرم میگوید: «اوایل شک داشتم که همان خورشیدی باشد که میشناختم.»

غیر از این باور، او هر اتفاقی، هر چند ساده و بی اهمیت را به چشم نشانه ای می دید که نباید نسبت به آن بی تفاوت بود. در حالی که من، مادرم، و خاله آیدایم در اتاق کوچک نشیمن در خانه مان در آنجا بودیم، مادر می گوید: «نمی دانم این زن چطور زندگی می کرد در حالی که هر حادثه و اتفاقی را زیر نظر داشت. یک روز با دخترهایش به مجلس عروسی ای دعوت شده بودند، بعد از نیم ساعت از رفتنشان به خانه برگشتند، و به او گفتم: مجلس خیلی زود تمام شد... خانم!