کتاب ساقه بامبو

The Bamboo Stick
کد کتاب : 2307
مترجم :

شابک : 978-9644486173
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 438
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 2012
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 11 آبان

برنده ی جایزه ی بوکر عربی سال 2013

برنده جایزه ی بین المللی ادبیات داستانی عرب سال 2013

معرفی کتاب ساقه بامبو اثر سعود السنعوسی

ر ششمین دوره برگزاری جایزه بین المللی بوکر رمان عربی در شرایطی ساقه ی بامبو به عنوان اثر برتر برگزیده شد که رمان هایی از نویسندگان نامدار جهان عرب همچون الیاس خوری و ربیع جابر از لبنان، واسینی اعرج از الجزایر، ابراهیم نصراللّه از فلسطین، در لیست جایزه بوکر به چشم می خورد.

برای آگاهی دقیق از فرهنگ و آداب رسوم مردم فیلیپین و به ویژه درک واقعی و عمیق از فضای زندگی قهرمان رمان، هوزیه/عیسی، دو بار به فیلیپین مسافرت کرده و هر بار دو هفته در مناطق روستایی آن کشور اقامت گزیده است، این امر خود به تصاویر و توصیف های رمان از فضای فیلیپین غنای خاصی بخشیده است.
غرض اصلی نویسنده از نگارش رمان آن است تا خود را در جایگاه دیگری قرار دهد تا از دریچه نگاه او جامعه و فرهنگ خویش را بنگرد. به گفته سنعوسی احساس درد و ناخرسندی از برخی واقعیت های تلخ جامعه انگیزه اصلی او در نوشتن ساقه ی بامبو بوده است؛ جامعه ای که چنان سردرگریبان خویش دارد که مردمانش کمتر قادراند با دیدی انتقادی به رفتار و کردار و فرهنگ خویش نظر اندازند.

کتاب ساقه بامبو

سعود السنعوسی
سعود السنعوسی در ۱۹۸۱ م در کویت به دنیا آمد. او از اعضای انجمن نویسندگان و عضو کانون روزنامه نگاران کویت است. در کنار اسماعیل فهد اسماعیل و لیلی عثمان از معدود نویسندگان کشور کویت است که در عرصه رمان نویسی عربی به جایگاه درخور توجهی دست یافته است.
نکوداشت های کتاب ساقه بامبو
رمان ساقه ی بامبو با داشتن قهرمان جوانش که از پدر کویتی و مادر فیلیپینی زاده شده است، اثری جسورانه به شمار می آید که پدیده ی کارگری مهاجران را در کشورهای حوزه ی خلیج فارس با نگرشی موضوعی بررسی می کند. رمانی است ژرف، با پیرنگی محکم که به طرح پرسش هویت در این کشورها می پردازد.
بیانیه‌ی هیات داوران

قسمت هایی از کتاب ساقه بامبو (لذت متن)