کتاب موسم هجرت به شمال

Season of Migration to the North

مشخصات کتاب موسم هجرت به شمال
مترجم :
شابک : 978-964-362-461-3
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 140
سال انتشار شمسی : 1395
سال انتشار میلادی : 1966
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 18 فروردین

جزو لیست برترین کتاب های تاریخ ادبیات به انتخاب انجمن کتاب نروژ

معرفی کتاب موسم هجرت به شمال اثر طیب صالح

کتاب موسم هجرت به شمال، رمانی نوشته ی طیب صالح است که اولین بار در سال 1966 به چاپ رسید. راوی جوان داستان این رمان پس از سال ها تحصیل در اروپا به روستای خود در کرانه ی رود نیل بازمی گردد. سال 1960 میلادی است و او مشتاق است تا در شکل گیری زندگی پسااستعماری در کشورش نقشی داشته باشد. او غریبه ای را در میان چهره های آشنای دوران کودکی اش می بیند: مردی اسرارآمیز به نام مصطفی سعید. مصطفی، به راوی اعتماد می کند و داستان زندگی خود در لندن، موفقیت های درخشانش به عنوان یک اقتصاددان و ماجرای روابط مشکل آفرین و رسواکننده اش با زنان اروپایی را برای او تعریف می کند. اما معنای واقعی این اعترافات شوکه کننده ی مصطفی چیست؟ این شخصیت به شکلی غیرمنتظره و بدون توضیح ناپدید می شود و راوی را در برزخی میان اروپا و آفریقا، سنت و مدرنیته و گناهکاری و بی گناهی رها می کند.

کتاب موسم هجرت به شمال

طیب صالح
طیب صالح، زاده ی 12 جولای 1929 و درگذشته ی 18 فوریه ی 2009، نویسنده ی سودانی بود.صالح در روستایی در شمال سودان به دنیا آمد. او پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه خارطوم به دانشگاه لندن رفت. صالح در ابتدا می خواست در حوزه ی کشاورزی فعالیت کند اما اوضاع به شکل دیگری رقم خورد.او بیش از ده سال برای مجله ای به زبان عربی در لندن مطلب نوشت و بعد از آن در بخش عربی شبکه ی BBC مشغول به کار شد. صالح همچنین در ده سال آخر فعالیت های حرفه ای خود در پاریس با سازمان یونسکو همکاری می کرد.نوشته ها و داستان های طیب...
نکوداشت های کتاب موسم هجرت به شمال
A rich and sensual work of deep honesty and incandescent lyricism.
اثری پرمایه و پراحساس، عمیقا صادقانه و به شکل درخشانی شعرگونه.
Goodreads

An engaging and complicated novel.
رمانی جذاب و پیچیده.
NPR NPR

An arresting work by a major Arab novelist.
اثری خیره کننده توسط یک رمان نویس برجسته ی عرب.
Publishers Weekly Publishers Weekly

قسمت هایی از کتاب موسم هجرت به شمال (لذت متن)
فاخته ها هر ساله برای بهار کوکو می کردند. سالن برت هر شب با عاشقان بتهوون و باخ پر می شد و چاپخانه ها هزاران کتاب در زمینه ی هنر و اندیشه طبع و نشر می کردند... سی سال من جزئی از همه ی این ها بودم و در متن آن زندگی می کردم بی آن که زیبایی حقیقی اش را حس کنم.

آقایان و خانم های شهود! مصطفی سعید انسان شریفی بوده که فرهنگ غرب بر عقل او تأثیر گذاشته اما قلبش را نابود کرده است.

در چشمانش عطوفتی مسیح وار آشکار بود... و من تبدیل به موجودی بدوی و برهنه شده ام که در دستی، نیزه ای و در دست دیگر، توری برای صید در بیشه زار دارد.