جان مکسول کوتزی

جان مکسول کوتزی

جان مکسول جی. ام. کوتزی در تاریخ ۹ فوریه ی ۱۹۴۰ میلادی در کیپ تاون آفریقای جنوبی زاده شد. پدر او حقوق دان و مادرش آموزگار بود. جان ماکسول کوتسی در سال ۱۹۵۷ به دانش گاه کیپ تاون وارد شد و به تحصیل زبان انگلیسی و ریاضیات پرداخت. سپس، در سال ۱۹۶۰ مدرک کارشناسی ادبیات، و در ۱۹۶۱ کارشناسی ریاضیات اش را دریافت کرد.اولین اثر داستانی کوتزی، سرزمین های گرگ ومیش در سال ۱۹۷۴ منتشر شد، که مشتمل بر دو داستان جداگانه («پروژه ی ویتنام» و «حکایت یاکوبوس کوتزی») با مضمونی مشترک بود و او را به عنوان یک نویسنده ی قدرتمند سبک ادبیات پسااستعماری مطرح ساخت. پس از آن، در سال ۱۹۷۷، رمان در مرکز (قلب) کشور منتشر شد، و جایزه ی اول ادبی آفریقای جنوبی (CNA Prize) را برای وی به ارمغان آورد. در انتظار بربرها در سال ۱۹۸۰ منتشر شد و در مجموعه ی «آثار بزرگ قرن بیستم» انتشارات پنگوئن جای گرفت. رمان بعدی کوتزی، روزگار آقای مایکل. ک نام دارد که در ۱۹۸۳ به چاپ رسید و در همان سال جایزه ی ادبی بوکر را از آن خود ساخت. فو که در ۱۹۸۶ منتشر شد، حول محور طرح داستانی رابینسون کروزوئه ساخته و پرداخته شده است، و عصر آهن (۱۹۹۰) که جزء عامه پسندترین کتاب های اوست، در ساندی اکسپرس به عنوان کتاب سال معرفی شد؛ او در این اثر خود، تصویری تراژیک از اوضاع سیاسی و اجتماعی کشوری ویران شده توسط نژادپرستی و خشونت ارائه می کند. ارباب پترزبورگ (۱۹۹۴) گرچه داستانی خیالی است، اما شخصیت اول آن فیودور داستایفسکی، اندیشمند و نویسنده ی نامدار روس است. این اثر قدرتمند و ژرف در سال ۱۹۹۵ جایزه ی داستان نویسی بین المللی آیریش تایمز را از آن خود کرد.علاوه بر جایزه ی نوبل ۲۰۰۳ که به پاس مجموعه ی فعالیت های ادبی اش به وی اعطاء شد، تاکنون یازده جایزه ی ادبی دیگر نیز به آثار او تعلق گرفته است که مهم ترین شان از این قرارند: جایزه ی CAN، جایزه ی اول ادبی آفریقای جنوبی (سه بار)، جایزه ی بوکر (دو بار، که یک بار به کتاب روزگار آقای مایکل. ک تعلق گرفت)، جایزه ی فمینا برای رمان خارجی (روزگار آقای مایکل. ک)، جایزه ی اورشلیم، جایزه ی ادبی لانان، جایزه ی بین المللی رمان از نشریه ی آیریش تایمز و جایزه ی نویسندگان کشورهای مشترک المنافع.
جایزه نوبل ادبیات
برنده جایزه نوبل ادبیات در سال 2003

:: کوتزی در قالب هایی بی شمار، درگیری و مشارکت غافلگیرکننده ی بیگانگان و طردشدگان را به تصویر می کشد. ::

کتاب های جان مکسول کوتزی

استاد پترزبورگ


حکایت یاکوبس کوتزیه


تابستان زندگی


زندگی و زمانه مایکل. ک


دشمن


رفقای خیالی


پسرانگی


ننگ


الیزابت کاستلو


بیشتر بخوانید

جایزه من بوکر، به نام بریتانیا به کام دنیا

جایزه ی بوکر از سال 1969 پایه گذاری شده و از همان آغاز، رسالت خود را معرفی و ترویج بهترین آثار داستانی در قالب رمان قرار داده است.

آینه ی تمام نمای زندگی بشر در ادبیات تاریخی

می توان گفت که هدف اصلی این ژانر، «زندگی بخشیدن به تاریخ» از طریق ساختن داستان هایی درباره ی گذشته یا یک دوره ی تاریخی خاص است.