هرمان ملویل

هرمان ملویل

هرمان ملویل، زاده ی ۱ اوت ۱۸۱۹ و درگذشته ی ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۱، رمان نویس، شاعر و نویسنده ی آمریکایی داستان های کوتاه و رمان است.هرمان ملویل در خانواده ای نسبتا مرفه در شهر نیویورک به دنیا آمد. ملویل اصالتا انگلیسی - اسکاتلندی و آلمانی بود. او در یازده سالگی به همراه خانواده اش به شهر کوچک آلبانی (در ایالت نیویورک) نقل مکان کرد و در آکادمی آلبانی شروع به تحصیل کرد. سال بعد به خاطر بدهی فراوان پدرش ناچار شد تا به کارهای مختلفی مشغول شود؛ از فروشندگی گرفته تا کارگری در مزرعه.ملویل در هجده سالگی ملوان شد و به همراه یک کشتی تجاری راهی بندر لیورپول در انگلیس شد. جنایت هایی که در کشتی و محلات ساحلی لیورپول دید، تصورات رمانتیک او را از دریانوردی نابود کرد، اما چهار سال بعد به دلیل نیافتن شغلی مناسب تر، ناگزیر وارد دنیای دریانوردی شد. هرمان این بار کشتی صید نهنگ آکاشنت را همراهی می کرد، اما شرایط زندگی در کشتی آن قدر غیرقابل تحمل بود که به همراه یکی از دوستان خود در جزایر مارکوئیز از آن فرار کرد و یک ماه در کنار قبیله ی آدم خوار تیپس (Typees) زندگی کرد، دورانی که بعدها از آن به عنوان تجربه ای لذت بخش یاد می کرد.ملویل جزایر مارکوئیز را به همراه یک کشتی صیادی استرالیایی ترک کرد، اما زندگی پرحادثه اش آبستن مصیبت های دیگری نیز بود. او با شرکت در شورشی، روانه ی زندان شد و البته بعد از مدت کوتاهی از زندان هم فرار کرد و به جزیره ی ایمکو در نزدیکی تاهیتی (یکی از جزایر مهم اقیانوس آرام) گریخت و در میان بومیان آن سرزمین متواری گشت. مردمی که آن ها را خیلی بیشتر از هموطنانش دوست می داشت.ملویل در بیست وپنج سالگی، سه سال پس از فرار از آکوشنت در بوستن منزل گزید و دوران دریانوردیش به پایان رسید.او نوشتن را در بوستن و براساس تجربیات دوران دریانوردی خود آغاز کرد. چهار کتاب اولش بیشتر به خاطره نگاری نزدیک بودند تا رمان.آثار هرمان ملویل در زمان حیاتش چندان مورد استقبال قرار نگرفتند و حتی رمان هایی که درباره ی دریا نگاشت از تعداد خوانندگانش کاست. اما سال ها بعد و در دهه ی ۱۹۲۰ میلادی، رمان موبی دیک، یکی از برترین شاهکارهای ادبیات آمریکا و جهان شناخته شد.

کتاب های هرمان ملویل

Moby Dick


ترجیح می دهم که نه


بنیتو سرنو


موبی دیک (جیبی)


بیلی باد


کوسه مالدیو


بیشتر بخوانید

کتاب «موبی دیک»: غرق در دریای انتقام

توانایی داستان «موبی دیک» در خلق این تعداد زیاد از تفاسیر متفاوت، شاید اصلی‌ترین دلیل برای جایگاه ویژه و کم‌نظیر این کتاب در میان رمان های آمریکایی است.

برترین نویسندگان در «ادبیات آمریکا»

در این مطلب به شکل مختصر با برخی از برترین نویسندگان در «ادبیات آمریکا» آشنا می شویم

نویسندگان بزرگی که آثارشان توسط ناشرین رد شد

این تجربه به نظر برای بسیاری از نویسندگان پرفروش و موفق اتفاق افتاده است: مواجه شدن با واکنش های منفی، قبل از دستیابی به موفقیت.

آینه ی تمام نمای زندگی بشر در ادبیات تاریخی

می توان گفت که هدف اصلی این ژانر، «زندگی بخشیدن به تاریخ» از طریق ساختن داستان هایی درباره ی گذشته یا یک دوره ی تاریخی خاص است.