هارولد پینتر

هارولد پینتر

هارولد پینتر، زاده ی 10 اکتبر 1930 و درگذشته ی 24 دسامبر 2008، نمایشنامه نویس، فیلمنامه نویس، کارگردان و بازیگر انگلیسی بود.
پینتر در محله ی هکنی در شرق لندن به دنیا آمد و بزرگ شد. او دوران مدرسه را در همین محله گذراند و در رشته های دوی سرعت و کریکت فعالیت می کرد. پینتر در همان دوران، در نمایش های مدرسه بازیگری می کرد و شعر می نوشت. او سپس به آکادمی سلطنتی هنرهای دراماتیک رفت اما دوره ی تحصیلی اش را کامل نکرد. بعد از آن، پینتر به آموزشگاه مرکزی تئاتر رفت و در تئاترهای رپرتوار در ایرلند و انگلیس مشغول فعالیت شد.
او در سال 1956 با بازیگری به نام ویوین مرچنت ازدواج کرد و سال بعد، صاحب یک پسر شد. پینتر در سال 1975 از همسرش جدا شد و در سال 1980 با آنتونیا فریزر ازدواج کرد.
پینتر دوران حرفه ای خود را به عنوان نمایشنامه نویس با نگارش «اتاق» در سال 1957 آغاز کرد.
او همچنین در اجرای نمایشنامه های خودش و چند نویسنده ی دیگر به عنوان بازیگر روی صحنه رفت و نزدیک به پنجاه اثر نمایشی را کارگردانی کرد. پینتر در دوران حرفه ای خود بالغ بر پنجاه جایزه ی مختلف کسب کرد که مهم ترین آن ها، جایزه ی نوبل ادبیات در سال 2005 بود.
هارولد پینتر سرانجام در سال 2008 بر اثر سرطان کبد چشم از جهان فرو بست.
جایزه نوبل ادبیات
برنده جایزه نوبل ادبیات در سال 2005

:: هارولد پینتر در نمایشنامه هایش، پرده از پرتگاهِ پنهان شده در زیر حرف های بی ارزش روزمره برمی دارد و درِ اتاق های بسته ی ظلم و ستم را می گشاید. ::
جایزه ی فرانتس کافکا
برنده جایزه ی فرانتس کافکا در سال 2005

کتاب های هارولد پینتر

بیشتر بخوانید

هارولد پینتر، ساکن دنیای مدرن تهدیدها

اصلی ترین موضوعی که پینتر با آن زندگی می کرد و به آن می پرداخت، «بیگانگی انسان» بود.