کتاب برلین الکساندر پلاتس

Berlin Alexanderplatz

مشخصات کتاب برلین الکساندر پلاتس
مترجم :
شابک : 978-6009561841
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 515
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1929
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 16 آذر

معرفی کتاب برلین الکساندر پلاتس اثر آلفرد دوبلین

«آلفرد دوبلین» نام نویسنده پرآوازه آلمانی است که در ۱۰ اوت سال ۱۸۷۸ متولد شد. نام او با اسم پایتخت این کشور (برلین) پیوندی ناگسستنی دارد، نه به دلیل اینکه دوبلین از ۱۰ سالگی در این شهر زندگی می کرده، بلکه به این دلیل که او، نخستین نویسنده آلمانی است که برلین را به عنوان یک بزرگ شهر اروپایی در ادبیات، ابدی کرده است. این اثر برای نخستین بار در سال ۱۹۲۹ منتشر شد. منتقدان ادبی، این رمان یگانه را بارها از نظر اهمیت و غنا و قدرت آفرینندگی با «اولیس»، اثر «جیمز جویس» که در سال ۱۹۲۲ منتشر شد، مقایسه کرده اند اما به گفته دوبلین، او هنگام نوشتن رمانش، با این اثر آشنا نبوده است.

«برلین الکساندر پلاتس» سرگذشت تکان دهنده ی فرانتس بیبرکف کارگر سابق کارخانه ی سیمان و حمل ونقل را روایت می کند که پس از رهایی از زندان به برلین برگشته و تلاش می کند زندگی پاک و شرافتمندانه ای را شروع کند. اوایل، کمی موفق می شود تا به دور از مشکلات کارش را جلو ببرد ولی خیلی زود به گرداب خیانت و تبهکاری می افتد. آلفرد دوبلین در این اثر از بازندگان عصر مدرن می گوید؛ کسانی که چیزی ندارند یا مجبورند شجاعانه از اندک دارایی شان دفاع کنند.
این رمان در همان چهار سال نخست پس از انتشار، پنجاه بار تجدیدچاپ شد و در نظرسنجی روزنامه ی «گاردین» در فهرست صد رمان برتر تاریخ ادبیات جای گرفت.

کتاب برلین الکساندر پلاتس

آلفرد دوبلین
برونو آلفرد دوبلین (به آلمانی: Bruno Alfred Döblin) ‏نویسنده اکسپرسیونیست آلمانی بود.نام آلفرد دوبلین، به‌عنوان نویسنده‌ای که اولین «رمانشهر» ادبیات آلمان را به نام «برلین، میدان الکساندر» آفرید، برای همیشه در تاریخ ادبی این کشور ثبت شده‌است. این رمان را بارها با «اولیس»، اثر جیمز جویس مقایسه کرده‌اند.