کتاب گردابی چنین هایل

Wide Sargasso Sea

مشخصات کتاب گردابی چنین هایل
مترجم :
شابک : 978-9647822398
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 208
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1966
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 6 بهمن

برنده ی جایزه ی WH Smith سال 1967

برنده جایزه ی Heinemann سال 1966

معرفی کتاب گردابی چنین هایل اثر جین ریس

«گردابی چنین هایل» در جامائیکا و دومینیکا در سال های 1830 اتفاق می افتد. «جین ریس» شما را به رویایی دور می برد و با زیبایی هایی که چیزی جز کابوس نیست روبرو و محسور می کند. داستان برگرفته از برخی وقایع زندگی نویسنده است و زندگی خانواده ای جامائیکایی را به تصویر می کشد. حوادث رمان بر زندگی دختر خانواده یعنی «کریستوفین» و مادرش متمرکز است. آن دو با ازدواج با افرادی انگلیسی الاصل، سرنوشتی غم بار را برای خود رقم می زنند. محدوده مکانی رمان در جزایر مربوط به جامائیکا در دریای کارائیب است. نویسنده، رمان حاضر را با تاثیرپذیری از رمان «جین ایر» اثر برونته نگاشته است.

گردابی چنین هایل سه بخش و دو راوی شخصیت دارد و با ضرباهنگی تند تماما در زمان گذشته و به صورت خطی روایت می شود. راوی بخش اول آنتوانت، شخصیت اصلی داستان است. بخش دوم به طور مشترک توسط شوهر بدون اسم آنتوانت و خود او روایت می شود و راوی بخش سوم بار دیگر آنتوانت است. روایت داستان که از جمله نقاط قوت آن است ساختاری بسیار فشرده و زبانی بسیار صریح و روشن دارد.

زمان شروع داستان ده ی سی قرن نوزده و سال های بلافاصله پس از لغو برده داری در قلمرو های تحت سلطه ی انگلستان از جمله محل داستان است. کتاب آغاز محکم و جالبی دارد که خواننده را برای ورود به اثری پر تنش آماده می کند:«می گویند وقتی دردسر از راه می رسد صف ها را فشرده تر کنید، لاجرم سفید پوستان هم چنین کردند. اما، ما در صف آنها نبودیم. خانم های جامائیکائی هرگز مادر مرا قبول نداشتند، به قول کریستوفین چون اون خوشگل بود فقط خودش دوست داشت.»

در شروع کتاب آنتوانت به اتفاق مادر زیبارو و گوشه گیرش، آنت، برادر کوچکتر معلولش و چند مستخدم بومی سیاه پوست که جالب ترینشان کریستوفین، دایه ی آنتوانت است، در وضعیتی نابسامان و فقیرانه در ملک اربابی خانوادگی در جامائیکا زندگی می کنند. پدر آنتوانت چند سال پیش از دنیا رفته و آنت همسر دوم او بوده است. آنت اهل یکی از جزایر فرانسوی زبان کارائیب است و علت پذیرفته نشدنش توسط خانم های سفید پوست جامائیکایی انگلیسی زبان، تفاوت زبان و فرهنگ آنهاست.

کتاب گردابی چنین هایل

جین ریس
جین ریس در سال ۱۸۹۰ در جزیرۀ دومینیکا در هند غربی متولد شد و تا هفده سالگی در آن‌جا زندگی کرد. پدرش پزشکی بریتانیایی و مادرش از سفیدپوستان ساکن هند غربی بود. جین در هفده سالگی به کشور محبوبش انگلستان آمد، اما این کشور از همان آغاز او را مأیوس و رؤیاهایش را به کابوس بدل کرد.