کتاب امریکانا

Americanah

مشخصات کتاب امریکانا
مترجم :
شابک : 978-9641741909
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 576
سال انتشار شمسی : 1396
سال انتشار میلادی : 2013
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 30 مهر

برنده ی جایزه ی حلقه منتقدین کتاب آمریکا سال 2013

معرفی کتاب امریکانا اثر چیماماندا گزی ادیشی

«آمریکانا» آخرین اثر آدیچی نیز با درونمایه ای شبیه آنچه پیش تر در آثارش دیده شده، به روابط انسانی زیر سایه جنگ، استعمار، تبعیض و مهاجرت می پردازد. در داستان این رمان، اوبینزی و ایفملو دو نوجوان هستند که فرصت چندانی برای مزه مزه کردن عشق شان پیدا نمی کنند و در گیرودار مهاجرت وارد مسیر جداگانه ای می شوند. تجربه روبه روشدن با تبعیض و هویت یا همان «سیاه پوست بودن» و «دیگری بودن» در غرب همه آن چیزی است که در سال های پیش رو در انتظار این دو قرار دارد.
«آمریکانا» تا به حال توانسته برنده جایزه هرتلند تریبون شیکاگو و جایزه حلقه منتقدین ملی کتاب و نامزد جایزه ادبی بین المللی دوبلین و جایزه زنان بیلیز شود.

ایفملو و اوبینزی در دوران نوجوانی در مدرسه متوسطه ای در لاگوس، عاشق یکدیگر می شوند. نیجریه در زمان آن ها تحت حکومت دیکتاتوری دولت نظامی قرار دارد و افرادی که می توانند، کشور را ترک می گویند. ایفملو برای تحصیل به امریکا مهاجرت می کند. او شکست هایی را متحول می شود و پیروزی هایی به دست می آورد و، در همه این مدت، سنگینی موضوعی را حس می کند که در وطن، هیچ گاه تصورش را نیز نمی کرد: نژاد. اوبینزی امید داشت که به او بپیوندد، اما امریکای پس از حادثه یازده سپتامبر، به او اجازه ورود نمی دهد و او در زندگی غیر قانونی در بریتانیا فرو می رود.
سال ها بعد، اوبینزی در نیجریه به تازگی دموکرات شده، ثروتمند شده است، در حالی که ایفملو به عنوان نویسنده وبلاگ روشنگری با موضوع نژاد در امریکا توفیق کسب کرده است. هنگامی که ایفملو تصمیم به بازگشت به وطن می گیرد، او و اوبینزی با مشکل ترین تصمیم گیری زندگی شان رو به رو می شوند.

کتاب امریکانا

چیماماندا گزی ادیشی
چیما ماندا گزی ادیشی (چیماماندا نگزی آدیچی) ، زاده ی 15 سپتامبر 1977، رمان نویس، نویسنده ی ادبیات غیرداستانی و داستان کوتاه اهل نیجریه است. ادیشی در رشته ی داروسازی در دانشگاه نیجریه تحصیل کرده است. او در سال 2003، موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته ی نویسندگی خلاق از دانشگاه جان هاپکینز شد و در سال 2008، فوق لیسانس خود را در رشته ی مطالعات آفریقا از دانشگاه ییل گرفت. ادیشی در نیجریه، کارگاه های نویسندگی برگذار می کند و در ایالات متحده زندگی می کند.