کتاب اجاق سرد آنجلا

Angela's Ashes

مشخصات کتاب اجاق سرد آنجلا
مترجم :
شابک : 978-9643210526
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 600
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2005
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 6
زودترین زمان ارسال : 20 فروردین

برنده ی جایزه حلقه ی منتقدین کتاب آمریکا سال 1996

برنده جایزه ی پولیتزر سال 1997 برای زندگی نامه

برنده ی جایزه ی Audie سال 1996

برنده ی جایزه ی لس آنجلس تایمز 1996

معرفی کتاب اجاق سرد آنجلا اثر فرانک مک کورت

اجاق سرد آنجلا اتوبیوگرافی نویسنده تا سن بیست سالگی و ابتدای مهاجرتش از ایرلند به امریکا رو شامل میشه که همزمان با رکود بزرگ و جنگ جهانی دوم بوده . پدر الکلی و بیعار فرانک هرگز تلاشی برای نجات دادن خانواده ش از اون همه فلاکت ناشی از بی پولی نمی کنه .. روایت فرانک صادقانه به نظر میاد و چیزی که جلب توجه می کنه لحن طنز و بی خیال نویسنده برای بازگویی اون همه بدبختیه .

خاطرات کودکی فراوان خوانده ایم ولی اجاق سرد آنجلا چیز دیگری است. فرانک مک کورت، نویسنده ایرلندی تبار، در این کتاب ستایش شده، از سال های بسیار سخت کودکی و نوجوانی خود در ایرلند می گوید ولی نه آن چنان که ما را بگریاند. برعکس ما را سرگرم می کند، می خنداند، و واقعیت تلخ و شیرین زندگی خود را در کنار مادری فداکار و پدری می خواره و گریز پای برای ما بیان می کند. مترجم با استادی توانسته است متن و روح کتاب را به فارسی برگرداند. اجاق سرد آنجلا در همان سال انتشار خود برنده جایزه پولیتسر و جایزه انجمن ملی منتقدین کتاب آمریکا گردید، هفته ها و هفته ها در صدر کتاب های پرفروش باقی ماند، و فیلمی بر پایه داستان آن ساخته شد.

کتاب اجاق سرد آنجلا

فرانک مک کورت
فرانک مک کورت معلم و نویسنده مشهور ایرلندی تبار آمریکایی و برنده جایزه ادبی پولیتزر بود.
قسمت هایی از کتاب اجاق سرد آنجلا (لذت متن)
معروف است که می گویند در ایرلند باستان ساس وجود نداشته ، و کار کار انگلیسی هاست که آنها را وارد کرده اند که ماها را کاملا به جنون بکشانند و اگر از من بپرسی از انگلیسی ها بعید نیست .

مادر بزرگ می گوید باید هم سنگدل باشد ، درغیر این صورت همه جور نوزادی دم در بهشت صف می بندند که وارد شوند ، پروتستان و انواع و اقسام دیگر و بعد از بلاهایی که هشتصد سال تمام بر سر ما آوردند ، چرا باید به بهشت بروند ؟

به ما می گوید باید مراقب باشیم و زبانمان را به حد کافی بیرون بیاوریم تا قرص نازک فطیر عشا ربانی از روی زبانمان لیز نخورد و زمین بیفتد . چون این بدترین بلایی است که ممکن است سر کشیشی بیاید . اگر قرص فطیر از روی زبانتان لیز بخورد و بیفتد ، آن کشیش بیچاره باید روی زانویش بیفتد و ان را با زبان خودش از روی زمین بلیسد و حتی زمین اطراف آن را هم بلیسد مبدا قرص فطیر از جایی به جای دیگر قل خورده باشد . ممکن است زبان کشیش شکافی بردارد که باعث شود ورم کند و قد یک شلغم شود و همین کافی است که سبب خفگی و در نهایت مرگ او بشود .