کتاب مادر

mother

مشخصات کتاب مادر
مترجم :
شابک : 9789643517403
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 454
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1906
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : 21 آذر

Mother

مشخصات کتاب مادر
مترجم :
شابک : 978-9640019740
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 479
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1906
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 20 آذر

معرفی کتاب مادر اثر ماکسیم گورکی

رمان مادر گورکی، نه فقط در روسیه پیش از انقلاب اکتبر 1917، که در شوروی پس از آن و در چندین دهه، در بیشتر کشورهای جهان سومی آن روزگار و پیرامونی این روزگار، با هر نسل تازه و نوپایی که گام در عرصه فرهنگ و سیاست می نهاد، این روند نفی در نفی را زیسته است. هم از این روست که گرچه بر قله ی ادبیات روسیه غول هایی چون تولستوی، داستایوفسکی و چخوف سر بر آسمان می سایند، اما تاریخ ادبیات شوروی را بدون رمان مادر گورکی نمی توان نوشت. در داستان گورکی، مادر، زنی است میانه سال با غباری از غم و اندوه بر چهره و تحمل رنج و تحقیری که سال هاست بر جسم و روحش تازیانه می زند و اما هنوز پرتوان و مقاوم است. در برابر ناملایمات زندگی هم دوش پاول پسرش مبارزه می کند، اعلامیه ها را مخفیانه میان کارگران و کشاورزان پخش می کند و… همواره چشمان نگرانش مراقب پاول و دوستان هم رزم اوست. رمان مادر ممنوعه بود، اما دست به دست می گشت و رونویس می شد. داستان پاول و مادر در خلوت خانه ها، هسته های سازمانی، کنج زندان ها و… خوانده می شدو مادر با آن نگاه مهربان و درد کشیده همیشه برنده بود. مخاطب گورکی ذهن های بیدار و جوانی ست که تشنه ی حقیقت اند. سرکوبگران می پندارند که ستم همواره ماندنی است اما گورکی آرام و مطمئن به جوانان می گوید: «آنچه می نماید بدین قرار نخواهد ماند…در این عشق سوزانی که بچه های ما به جهان دارند، زندگی نویی آفریده می شود.

یکی از زیباترین هنرهایی که در این داستان به کار رفته ،استفاده ازنمادهاست :

مادر :مفهوم گسترده «مادر» بسیار به جا و هوشمندانه انتخاب شده است ومادر نماد وطن ،حقیقت ،عشق و عاطفه و فداکاری است .در قسمتی از کتاب از زبان خود مادر می خوانیم :

«در حقیقت شما همه با هم رفیق هستید .همه با هم قوم و خویش هستید .همه فرزند یک مادرهستید و آن مادر همان حقیقت است .»

شوهر پلاگی : چنانکه گفته شد نمادی از حکومت ظالم و فاسد تزار است که نویسنده آن را در همان ابتدای داستان از بین می برد .

بیماری ایگور : ایگور یک انقلابی بود که بیماریش او را به مرگ کشاند .نمادی از بیماری جامعه که وقتی تمام اعضارا گرفتار کرد چاره ای جز مرگ ندارد .واین خطاب به همه گیر شدن انقلاب در سراسر روسیه و از بین بردن حکومت تزار است .

پاول : نسل بسیار جوان که با کسب آگاهی و پیدا کردن ارزش های واقعی انسان ،اولین گام را برای شروع یک نهضت عظیم و فراگیر بر می دارد و چه بسا که در راه رسیدن به آرمان خود ،از جان خود نیز می گذرد .

مرداب پشت کارخانه : مردابی که بوی تعفنش باعث آلودگی محیط و بسسیار ی از بیماریها شده بود .نماد زندگی خفت بار کارگران است که همگان از آن رنج می برند .اما کسی به فکر حل مشگل و یا به عبارت بهتر جرأت حل مشگل را ندارد . * مهری سرایی فر

کتاب مادر


ویژگی های کتاب مادر

تاریخ ادبیات شوروی را بدون رمان مادر گورکی نمی توان نوشت.

برتولت برشت نمایشنامه سال ۱۹۳۲ خود را بر اساس این کتاب پایه گذاری کرد.

ماکسیم گورکی
آلکسی ماکسیموویچ پشکوف که با نام ماکسیم گورکی شناخته می شود نویسندهٔ اهل روسیه و شوروی، از بنیان گذاران سبک ادبی واقع گرایی سوسیالیستی، فعال سیاسی و پنج بار نامزد جایزهٔ نوبل ادبیات بود.
نکوداشت های کتاب مادر
Maxim Gorky a founder of the socialist realism literary method, and a political activist.
ماکسیم گورکی از بنیان گذاران سبک ادبی واقع گرایی سوسیالیستی و فعال سیاسی است.

This novel of Russia before the Revolution is without question the masterpiece of Gorky, Russia's greatest living writer
این رمان روسی قبل از انقلاب بدون شک شاهکار گورکی،از بزرگترین نویسنده های روسی،است.
www.amazon.com

قسمت هایی از کتاب مادر (لذت متن)
جوانان هم شب ها یا در کافه ها می ماندند یا شب نشینی های کوچکی را در خانه یکدیگر ترتیب می دادند؛ آکاردئون می زدند، آوازهای جلف می خواندند، می رقصیدند، قصه هایی نقل می کردند و به حد افراط نوشیدنی خورده و چون در اثر کار و تلاش زیاد بدنشان فرسوده شده بود، از این رو زود از خود بی خود شده و در نتیجه با کوچک ترین بهانه ای از کوره در رفته و به جان یکدگیر می افتادند. ۲ــ توی دنیا کسی هست که تا به حال به او اهانتی نشده باشه؟! به خود من آنقدر تا به حال اهانت شده که دیگه از توهین کسی نمی رنجم. وقتی نمی توانم عکس العملی نشون بدم چه کار باید بکنم؟ رنجیدن مانع از این میشه که آدم کارش رو انجام بده. و اگه آدم بخواد دنبال قضیه رو بگیره وقتش تلف میشه. زندگی همینه دیگه ! من اول ها از توهین مردم خیلی اوقاتم تلخ می شد ولی بعدا که خوب فکرش رو کردم دیدم که همهٔ اونها دل شکسته اند؛ هرکس می ترسه که از همسایه اش تو سری بخوره به همین جهت سعی داره که دست پیش بگیره تا پس نیفته …