نجیب محفوظ

نجیب محفوظ

نجیب محفوظ، زاده ی 11 دسامبر 1911 و درگذشته ی 30 آگوست 2006، نویسنده و نمایشنامه نویس مصری و برنده ی جایزه نوبل ادبیات در سال 1988 بود. محفوظ در یکی از محلات قاهره به نام جمیلیه به دنیا آمد. او که فرزند یک کارمند دولتی بود، از سال 1934 تا زمان بازنشستگی اش در سال 1971 در قسمت فرهنگی خدمات کشوری مصر کار کرد. محفوظ ابتدا در وزارت موقوفات به کار پرداخت و سپس رئیس بنیاد حمایت از سینما و در دوران پایان کارمندی، مشاور وزیر فرهنگ شد. او در طول دوران حرفه ای خود، 30 کتاب داستانی نوشت.محفوظ در آثار خود، دیدگاه های منتقدانه ای را از رژیم سلطنتی قدیمی مصر، استعمار انگلیس و مصر کنونی بیان می کرد. تعداد زیادی از رمان های برجسته ی او، در مورد مسائلی اجتماعی از قبیل مشکلات زنان و زندانیان سیاسی است.محفوظ تا روز درگذشتش، سالخورده ترین برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات و مسن ترین برنده ی جایزه ی نوبل پس از برتراند راسل و هالدور لاکسنس بود. نجیب محفوظ در جولای سال 2006 پس از یک عمل جراحی ناموفق بر روی سرش، تحت مراقبت های ویژه ی پزشکی بود و عاقبت در 30 آگوست سال 2006 درگذشت.
جایزه نوبل ادبیات
برنده جایزه نوبل ادبیات در سال 1988

:: نجیب محفوظ از طریق آثاری با ریزبینی موشکافانه، واقع گرایی بی پرده و ابهامی احساس برانگیز، هنر رواییِ عربی ای خلق کرده که برای همه ی انسان ها مفید و کاربردی است. ::

کتاب های نجیب محفوظ

شادی های گنبد


ساحر کاسه را دزدید


شبگرد


آخن آتن


سفرنامه ی ابن فطومه


ندای درون


زیر سایبان


هزار و یک شب


وراجی روی نیل


فلفل


در برابر تخت


حضرت والا


میرامار


از قصر تا قصر


راه


زن و شوهر واقعی


گدا


خانه ی بدنام


بیشتر بخوانید

آینه ی تمام نمای زندگی بشر در ادبیات تاریخی

می توان گفت که هدف اصلی این ژانر، «زندگی بخشیدن به تاریخ» از طریق ساختن داستان هایی درباره ی گذشته یا یک دوره ی تاریخی خاص است.