مارک تواین

مارک تواین

ساموئل لانگهورن کلمنس، معروف به مارک تواین، نویسنده و فکاهی نویس نامدار آمریکایی در ۳۰ نوامبر ۱۸۳۵ در فلوریدای ایالات متحده متولد شد. مارک تواین ششمین فرزند از 7 فرزند خانواده بود و از ۱۱سالگی به علت فوت پدرش، مجبور شد در کسوت نقاش در نیویورک و فیلادلفیا کار کند.به فاصله ی کمی پس از تولد مارک، خانواده به هاینبال مهاجرت کردند و دوران کودکی و نوجوانی مارک تواین در این منطقه سپری شد. او در دوران تحصیلات ابتدایی، شاگردی متوسط بود اما به قول خودش هیچ دانش آموزی در هجی کردن کلمات به پایش هم نمی رسید.مارک تواین در سال ۱۸۴۷ پدر خود را از دست داد و برای شاگردی نزد یک نقاش رفت و در عین حال برای نشریه ی ژورنال نیز به عنوان خبرنگار آغاز به کار کرد. او از سال ۱۸۵۷ موفق شد با اخذ گواهینامه به عنوان قایقران در رودخانه ی می سی سی پی مشغول به کار شود.مارک تواین، دوران کودکی اش را در روستای هانیبال در اطراف رود می سی سی پی گذراند. این منطقه ی آرام، بعدها زمینه ی مهم ترین آثار وی قرار گرفت. در سال ۱۸۶۱ تواین به ویرجینیا نقل مکان کرد و به عنوان سردبیر یک نشریه مشغول به کار شد. سوم فوریه ی ۱۸۶۳ بود که تخلص ادبی مارک تواین متولد گردید. وی سفرنامه ی طنزآمیزی را که به رشته ی تحریر درآورده بود، با این تخلص امضا کرد.اولین اثر مهم مارک تواین در سال ۱۸۶۵ در نیویورک منتشر شد و به دنبال آن، آثار بسیار موفقی را به چاپ رساند.مارک تواین در عرصه سیاسی نیز فعال بود و از طرفداران جدی مبارزه با امپریالیسم به شمار می رفت. او در سال ۱۹۰۷ دکترای ادبیات از دانشگاه آکسفورد دریافت کرد. او سال های آخر عمرش را به علت مرگ دختر و همچنین همسرش به افسردگی شدید دچار شد و سرانجام در ۲۱ آوریل سال ۱۹۱۰ بر اثر حمله ی قبلی درگذشت.

کتاب های مارک تواین

The Adventures of Huckleberry Finn


زنده است یا مرده؟


یک پیک نیک پرماجرا


بشر چیست؟


تام سایر (جیبی)


هاکلبری فین (جیبی)


پسرک فقیر


داستان پر آب و تاب یک پرنده


غریبه ای در قصر


مجموعه کلاسیک های خواندنی


هاکلبری فین


پسر کوچولوی بد


تام سایر کارآگاه


فیل سفید گمشده


علم علیه شانس


درویش و بیگانه


وزغ جهنده


دوقلوهای عجیب


شاهزاده و گدا


ویلسون کله پوک


زندگی سخت


شانس


Huckleberry Finn


خاطرات آدم و حوا


بیشتر بخوانید

نویسندگان بزرگ «کمدی سیاه»

این سبک از کمدی، تلاشی است برای بیرون کشیدن شوخ طبعی از دل موضوعاتی که اکثر افراد آن ها را در ذات خنده دار در نظر نمی گیرند

ژانر فانتزی، پرورشگاه تخیل و خلاقیت

زمانی در تاریخ بشر، تمامی آثار ادبی به نوعی فانتزی به حساب می آمدند. اما چه زمانی روایت داستان های فانتزی از ترس از ناشناخته ها فاصله گرفت و به عاملی تأثیرگذار برای بهبود زندگی انسان تبدیل شد؟

نگاهی به نویسندگان بزرگ با نام های مستعار

برخی از محبوب ترین و پرفروش ترین نویسندگان در دنیای ادبیات، تمام مسیر حرفه ای خود را با به کارگیری هویت هایی جایگزین خلق کرده اند.

آشنایی با عناصر «داستان نوآر»

در این مطلب قصد داریم به شکل خلاصه با ویژگی ها و عناصر مهم «داستان نوآر» بیشتر آشنا شویم.

برترین نویسندگان در «ادبیات آمریکا»

در این مطلب به شکل مختصر با برخی از برترین نویسندگان در «ادبیات آمریکا» آشنا می شویم

مارک تواین: پدر حقیقی ادبیات آمریکا؟

مارک تواین بزرگترین طنزپرداز آمریکایی و فرزند سرافراز ایالت میزوری

جهانی نو با پیوند ژانرهای علمی تخیلی و فانتزی

چه اتفاقی می افتد وقتی دو ژانر علمی تخیلی و فانتزی، و انتظارات متفاوتی که از آن ها داریم، در تار و پود یکدیگر تنیده شوند؟

6 دلیل برای خواندن داستان های کوتاه

ضرباهنگ سریع، طرح داستانیِ یک وجهی، و وجود ایجاز از ویژگی های «داستان های کوتاه» هستند

در دنیای نوجوانی ساعت چند است؟

بیایید سوار بر قالیچه ای پرنده، بر فراز دنیاهایی پر از شگفتی به پرواز درآییم.

آینه ی تمام نمای زندگی بشر در ادبیات تاریخی

می توان گفت که هدف اصلی این ژانر، «زندگی بخشیدن به تاریخ» از طریق ساختن داستان هایی درباره ی گذشته یا یک دوره ی تاریخی خاص است.