کتاب آنتیگونه

Antigone

  • 10 % تخفیف
    قیمت : 22,000 | 19,800 تومان

  • موجود
  • انتشارات: آگه آگه
    نویسنده:
مشخصات کتاب آنتیگونه
مترجم :
شابک : 978-2000420019
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 148
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 450BC
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 7
زودترین زمان ارسال : 21 آذر

معرفی کتاب آنتیگونه اثر سوفوکلس

پولونیکس و اتئوکلس در جنگ با یکدیگر بر سر قدرت کشته می شوند. کرئون، پادشاه تب فرمان می دهد تا اتئوکلس را با تشریفات و احترام کامل به خاک بسپارند، ولی جنازهٔ پولونیکس خیانتکار را به حال خود رها سازند تا خوراک کرم ها و لاشخورها گردد.

آنتیگونه و ایسمنه، خواهران دو برادر کشته شده هستند و آنتیگونه نمی تواند بپذیرد که جنازهٔ برادرش (پولونیکس) به حال خود رها گردد. پس مخفیانه به دیدار ایسمنه رفته و از او می خواهد تا در خاکسپاری برادر به او کمک کند، اما ایسمنه از خشم کرئون وحشت دارد و نمی پذیرد؛ پس آنتیگونه به تنهایی دست به کار می شود.
کرئون در کاخ خود است و ریش سفیدان تب (گروه سرایندگان) فرمان او را تأیید می کنند. اما خبر می رسد که کسی پولونیکس را دفن کرده است. کرئون برمی آشوبد و خواهان دستگیری خاطی می شود. آنتیگونه را به پیش او می آورند و او بدون اینکه کارش را پنهان سازد، با کرئون بر سر اینکه اخلاقیات را زیر پا گذاشته است وارد بحث می شود. کرئون از سخنان او برافروخته می شود و چون گمان می برد در این کار ایسمنه نیز به خواهرش کمک کرده است، دستور دستگیری او را نیز می دهد. ایسمنه که ترجیح می دهد همراه با خواهرش کشته شود، به دروغ اعتراف می کند؛ اما آنتیگونه می گوید که او به تنهایی این کار را انجام داده است.
دو خواهر زندانی می شوند. هایمون، پسر کرئون و نامزد آنتیگونه، به پیش پدر می آید تا او را از این کار باز دارد؛ اما گفت وگوی آن دو به درگیری لفظی انجامیده و هایمون در حالی که قسم می خورد دیگر هرگز کرئون را ملاقات نخواهد کرد، از آنجا خارج می شود.
کرئون سرانجام تصمیم می گیرد تا ایسمنه را آزاد و آنتیگونه را در غاری زنده به گور سازد. آنتیگونه بر سرنوشت خود می گرید، اما از کارش دفاع می کند. پیشگوی نابینایی به نام ترسیاس به کرئون هشدار می دهد که خدایان از رفتار او ناخشنودند و به خاطر اشتباهاتش، فرزندش را از دست خواهد داد، تمام یونان او را خوار خواهد شمرد و خدایان، قربانی های شهر تب را نخواهند پذیرفت. ریش سفیدان از این سخنان به وحشت می افتند و از کرئون می خواهند تا آنتیگونه را آزاد کرده و پولونیکس را به خاک بسپارد. کرئون می پذیرد، اما آنتیگونه خود را به دار آویخته است. هایمون از مرگ نامزدش بسیار اندوهگین می شود و خود را می کشد. خبر مرگ هایمون به مادرش (ائورودیکه) می رسد و او نیز خود را می کشد. کرئون خود را به خاطر این پیشامدها ملامت می کند. او توانست تاج و تخت خود را حفظ نماید، اما از فرمان خدایان سرپیچی کرد و همسر و فرزند خود را از دست داد.

مواجهه بین آنتیگونه و کرئون بازتاب دهنده منطقی است که از زمان یونان باستان تا به حال و در تمام جنبه های سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و قانونی بر غرب حاکم بوده است. اوج تراژدی زمانی اتفاق می افتد که آنتیگونه اقدام خود را می پذیرد و برادر خود را بر خلاف دستور کرئون به خاک می سپارد.جرم آنتیگونه کاملا آگاهانه صورت می گیرد، به همین دلیل بخششی در کار نخواهد بود. ایستادگی او در برابر قدرت هم نشان دهنده عدالت خواهی او، عشقی عظیم، دست یافتن به ایده آلی مطلوب و پیروی از هنجارهای اخلاقی است که جایگاهی فراتر از هنجارهای عمومی دارند و هم چنین نمایان گر درگیری مستقیمی است که میان حقوق فردی و توجیهات حکومت رخ می دهد. چنین اقدامی فراتر از عمل قهرمانه ای است که از شخصیت های زن در نمایشنامه های یونانی دیده می شود.

کتاب آنتیگونه

سوفوکلس
سوفوکلس، زاده ی 497-96 و درگذشته ی 405-06 قبل از میلاد، نمایشنامه نویس بزرگ یونان باستان است.سوفوکلس، پسر فردی ثروتمند از اهالی آتیکا بود. او چند سال قبل از نبرد ماراتون به دنیا آمد. اولین موفقیت هنری سوفوکلس در سال 468 ق. م. بود، هنگامی که در رقابت های نمایشی دیونیسیا در رقابت با آیسخولوس که استاد نمایشنامه ی آتن بود، جایزه ی اول را از آن خود کرد. اگرچه پلوتارک، تاریخ نگار یونانی، بیان می کند که این اولین اثر پلوتارک است، اما اکنون این عقیده وجود دارد که اولین دستاورد او احتمالا در سال 470 ق...