0

کتاب اسماعیل Ishmael


  • قیمت : ۱۱,۰۰۰ تومان
  • وضعیت : به زودی

مروری بر اسماعیل
مینا دامغانیان مینا دامغانیان

کتاب اسماعیل، رمانی فلسفی نوشته ی دانیل کوئین است که برای اولین بار در سال 1922 انتشار یافت. این کتاب، تفکری اسطوره شناسانه در قلب تمدن مدرن، تأثیرات آن بر اصول اخلاقی و چگونگی ارتباط این تفکر با اوج و افول جوامع در سراسر دنیا را مورد کنکاش و واکاوی قرار می دهد. راوی بی نام و نشان این داستان، نویسنده ای سرخورده است که تبلیغی بدین مضمون، توجه او را بسیار جلب می کند: «معلمی شاگرد می پذیرد. داوطلبان باید صمیمانه علاقه مند به نجات جهان باشند. شخصا حضور یابید.» او به سراغ معلم گفته شده در تبلیغ می رود و با گوریلی خردمند و بادانش به اسم اسماعیل روبه رو شده که از طریق تلپاتی با راوی ارتباط برقرار می کند. بخش اعظمی از کتاب را گفت وگوهای فلسفی گوریل و مرد تشکیل داده که بسیار یادآور سبک و سیاق کتاب جمهوری، نوشته ی افلاطون است. نویسنده ی این اثر از طریق اسماعیل، تفسیری چندجانبه از تاریخ تمدن بشری را به مخاطب ارائه داده و انگاره ها و فلسفه ی بسیاری از مشکلات جهانی را روشن ساخته است.

خرید و معرفی کتاب خواندنی اسماعیلانتشارات: قطرهقطره
مترجم: امید شمس امید شمس
نویسنده: دانیل کوئین دانیل کوئین
مشخصات اسماعیل
قطع : رقعی
شابک : 978-600-119-481-8
وزن : 351
تعداد صفحه : 314
سال انتشار شمسی : 1391
سال انتشار میلادی : 1992

ویژگی ها

برنده ی جایزه ی ترنر تومارو فلوشیپ سال 1991

فیلمی بر اساس این کتاب و به کارگردانی جان ترتلتاب در سال 1999 ساخته شده است

نکوداشت
Suspenseful, inventive, and socially urgent.
پرتعلیق، مبتکرانه و لازم برای جوامع بشری.
Austin Chronicle

The book makes us want to change our lives.
کتاب، حسی از تغییر در زندگی را در مخاطب ایجاد می کند.
Washington Post Washington Post

A thoughtful, fearlessly novel.
رمانی خردمندانه و بی پروا.
New York Times Book Review New York Times Book Review

لذت متن
نمی تونستم بفهمم معیار حیوان بودن چیه: انسان های بازدیدکننده آشکارا بین خودشون و حیوانات فرق می گذاشتن، اما من نمی تونستم بفهمم چرا. اگه درک می کردم چه چیزی ما رو حیوان می کنه(که فکر می کردم درک می کردم) نمی تونستم درک کنم چه چیزی انسان رو از حیوان جدا می کنه!

پس داستان خلقت شما این گونه تموم میشه و بالاخره انسان ظهور کرد!..بسیار خوب. این پیش فرض داستان شماست: جهان برای انسان ساخته شده است!

مردم توی مغازه ی لباسشویی در مورد پایان دنیا حرف می زنن، اما عین خیالشون هم نیست. انگار دارن پودرهای لباسشویی رو با هم مقایسه می کنن. مردم در مورد از بین رفتن لایه ی اوزون و زوال حیات صحبت می کنن، در مورد تخریب جنگل ها، در مورد آلودگی مرگباری که تا هزاران و میلیون ها سال با ما خواهد بود، در مورد از بین رفتن و نابودی هر روزه ی گونه های متعددی از جانداران، و حتا در مورد پایان خود فرایند گونه زایی. درحالی که کاملا خونسرد و آرام به نظر می رسند.