کتاب ژاک قضا و قدری و اربابش

Jacques the Fatalist
کد کتاب : 853
مترجم :
شابک : 978-9647443197
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 360
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 1796
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 7
زودترین زمان ارسال : ---

جزو لیست برترین کتاب های تاریخ ادبیات به انتخاب انجمن کتاب نروژ

فیلمی بر اساس این کتاب در سال 1945 ساخته شده است.

معرفی کتاب ژاک قضا و قدری و اربابش اثر دنی دیدرو

کتاب ژاک قضا و قدری و اربابش، رمانی کلاسیک نوشته ی دنی دیدرو است که نخستین بار در سال 1796 منتشر شد. دیدرو که در زمره ی بزرگترین نویسندگان عصر روشنگری قرار می گیرد، در این رمان چارچوب های رایج داستان نویسی در زمانه ی خود را به چالش کشید. ژاک که به همراه ارباش در فرانسه در سفر است، به شکلی رفتار می کند که انگار واقعاً در دنیای شلوغ و غیرقابل پیش بینی اطرافش آزاد و رها است. در طول سفر این دو نفر، شخصیت های مختلفی به آن ها می پیوندند و داستان های ریز و درشت فراوانی روایت می شود که همین موضوع، دیدی جامع و کامل از جامعه ی قرن هجدهمی به مخاطب می بخشد. با این که به نظر می رسد ژاک همیشه مسیرش را خودش انتخاب می کند، اما او به این باور فلسفی معتقد می ماند: هر تصمیمی که ژاک می گیرد، هر چقدر هم که غیرقابل پیش بینی باشد، از پیش تعیین شده است.

کتاب ژاک قضا و قدری و اربابش

دنی دیدرو
دنی دیدرو، زاده ی 5 اکتبر 1713 و درگذشته ی 31 جولای 1784، نویسنده، منتقد و فیلسوف فرانسوی بود. او یکی از برجسته ترین شخصیت های عصر روشنگری به حساب می آید.دنی دیدرو در لانگر فرانسه به دنیا آمد. او تحصیلات اولیه ی خود را نزد عالمان فرقه ی یسوعی طی کرد و در همین دوره بود که به مطالعه ی کتاب علاقه مند شد و در این میان آثار کلاسیکی مانند هوراس و هومر نزد او محبوبیتی خاص پیدا کرد. دیدرو در سال 1732 با اخذ درجه ی فوق لیسانس در رشته ی ادبیات و فلسفه از دانشگاه پاریس فارغ التحصیل شد و با این که پدرش، ...
نکوداشت های کتاب ژاک قضا و قدری و اربابش
A compelling exploration of Enlightenment philosophy.
کاوشی هیجان انگیز در فلسفه ی روشنگری.
Barnes & Noble

One of the greatest precursors to post-modern literature.
یکی از برجسته ترین پیشگامان ادبیات پست مدرن.
Penguin

A provocative exploration of the problems of human existence, destiny, and free will.
کاوشی تفکربرانگیز درباره ی مسائل هستی انسان، تقدیر و اراده ی آزاد.
Goodreads

قسمت هایی از کتاب ژاک قضا و قدری و اربابش (لذت متن)
ارباب ژاک پایین می رود، سفارش ناهار می دهد، یک اسب می خرد، مجددا به اتاق بالا می آید و ژاک را لباس پوشیده می بیند. ناهار می خورند و راه می افتند؛ ژاک اصرار دارد که صحیح نیست بدون دیدار و تشکر از مردی که چیزی نمانده بود جلوی خانه ی او، مغزش متلاشی شود و او در نهایت محبت به دادش رسید، آن جا را ترک کنند؛ اربابش برای آرام کردن طبع لطیف ژاک به او اطمینان می دهد به نوکرانی که او را به مسافرخانه آوردند، انعام خوبی داده است.

زندگی، چیزی نیست جز مجموعه ای از کج فهمی ها.

لذت بردن از آزادی که می تواند بدون وجود هیچ انگیزه ای عملی شود، نشانه ی واقعی انسانی مجنون است.