کتاب سه سرباز

Three Soldiers
کد کتاب : 16293
مترجم :
شابک : 978-6009092093
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 476
سال انتشار شمسی : 1396
سال انتشار میلادی : 1921
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 28 مرداد

معرفی کتاب سه سرباز اثر جان دوس پاسوس

کتاب سه سرباز، اثری خواندنی و در عین حال نامترقب، از یکی از معروف ترین نویسندگان آمریکایی، جان دوس پاسوس است. تقدیر سربازی عادی در بحبوحه جنگ جهانی اول که داستان را تبدیل به خاطره ای ماندگار از خود پاسوس کرده است. با اینکه زمان زیادی از این خاطره می گذرد ‎، اما هنوز با داستان های جنگی دیگر مقایسه می شود.
بیهودگی جنگ، موضوعی است که در رمان سه سرباز (Three Soldiers) بیش از هر چیز عنوان شده، چرا که خود جان دوس پاسوس (John Dos Passos) سال ها در خلال جنگ های داخلی آمریکا به عنوان طبال حضور داشته.
اما در کتاب حاضر ماجراهایی جالب از سه سرباز را می خوانیم که در جریان جنگ جهانی دوم اتفاق افتاده است. سربازانی که به عنوان نماینده قشری در آمریکا انتخاب شده اند و دغدغه ها و حساسیت های خود را دارند. رمانی که می تواند جزء آثار برجسته ادبیات جنگ در آمریکا به شمار آید.
پاسوس در کتاب سه سرباز نظاره گری از راه دور نیست بلکه شاهدی از دل مهلکه است، شاهدی صادق که حاضر نیست نگاه و قلمش را به نفع یکی از گروه های متخاصم تغییر دهد و به نوعی تقلب در واقعیت متهم شود.
پاسوس خود زمانی که جوان بود، اقلب در قالب فردی معترض ظاهر می شد، در همان دوران بود که ایده نوشتن سه سرباز به سرش زد و تصمیم گرفت کتابی برپایه تجربیاتش در جبهه و جنگ بنویسد. او معتقد بود در جنگ، کارگران به اسارت کشیده می شوند. شخصیت های داستان کتاب نیز در اسارت دیده می شوند. که این اشاره به جنگی دارد که از جمله عوارض جهان سرمایه داری است و انسان ها راهی برای فرار ندارند. موضوع آسیب شناسی جنگ و طرز نگاه سربازها به جنگ دارند، کاملا در رمان احساس می شود.

سه سرباز، حکایت جوانانی است که در اوج غرور جوانی، به اجبار راهی سفری دهشتبار و شاید غیر قابل بازگشت شده اند.

کتاب سه سرباز

جان دوس پاسوس
جان رودریگو دوس پاسوس، زاده ی 14 ژانویه ی 1896 و درگذشته ی 28 سپتامبر 1970، هنرمند و رمان نویس آمریکایی بود. جان در شیگاکو به دنیا آمد و رشد کرد و در سال 1916 از کالج هاروارد فارغ التحصیل شد. او مدام در سفر بود و با بازدید از اروپا و خاورمیانه، در مورد ادبیات، هنر و معماری چیزهای بسیاری آموخت. دوس پاسوس، قبل از پیوستن به نیروهای پزشکی ارتش آمریکا، در زمان جنگ جهانی اول، به عنوان راننده ی آمبولانس نیروهای داوطلب آمریکایی در پاریس خدمت می کرد.در سال 1970 اولین رمانش به چاپ رسید و انتشار رمان دو...
قسمت هایی از کتاب سه سرباز (لذت متن)
جان اندروز، با دیدن چند غورباغهٔ کوچک سبز در یکی از چاله های کرم رنگ کنار جاده، لحظه ای از ستون که آهسته در جاده پیش می رفت جدا شد تا نگاهی به آنها بیندازد. سر مثلثی شکل غورباغه ها وسط چاله از توی آب بیرون زده بود. اندروز برای آنکه لختی از سنگینی بار تجهیزات پشت بکاهد، دست بر زانو گذاشت و خم شد. این گونه، می توانست چشمهای کوچک جواهرگونهٔ زیرجدی آنها را ببیند. چیزی نمانده بود از احساس مهربانی نسبت به بدن های ظریف و نرم غورباغه ها اشک در چشمانش بنشیند. چیزی به او می گفت باید بدود و تلوتلو خوران در گل و شل، دوباره در صف قرار گیرد، اما همانجا ماند.