نزاع ایوان ایوانویچ و ایوان نیکیفورویچ

The Squabble

مشخصات کتاب نزاع ایوان ایوانویچ و ایوان نیکیفورویچ
مترجم :
قطع :رقعی
نوع جلد :شومیز
شابک :978-6006835327
تعداد صفحه :94
سال انتشار شمسی :1392
سری چاپ :1
سال انتشار میلادی :1835
زودترین زمان ارسال :3 اردیبهشت

معرفی کتاب نزاع ایوان ایوانویچ و ایوان نیکیفورویچ اثر نیکلای گوگول | ایران کتاب

داستان این کتاب درباره دو ارباب روسی است که نام کوچک هر دو ایوان است. دوستی و علاقه این دو فرد به هم شهره آفاق است و سال هاست که در کنار هم هستند. اما یک روز سر یک تفنگ، دعوا می کنند و همین نزاع کوچک پایه محکم دوستی شان را متزلزل می کند و از آن پس نزاعی طولانی بین شان شکل می گیرد که به سرانجامی نمی رسد. گوگول در این اثر، زندگی پیش پاافتاده و مبتذل مردم عامی را با لحنی طنز به نمایش می گذارد.

راوی داستان، دانای کل است. اما ابتدای داستان به نظر می رسد شخصی چاپلوس که مقهور جلال و شکوه زندگی این دو ارباب شده مشغول معرفی آن ها به خواننده است. با این وجود در لایه زیرین این چاپلوسی ها گوگول با زبان کنایه خساست، طمع و سنگدلی این دو نفر را به خوبی نشان می دهد. داستان از تفاوت های ظاهری و خصوصیات زندگی این دو نفر آغاز می شود تا در فصل بعدی وارد ماجرای اصلی داستان شود؛ ماجرایی که به متعلقات یکی از ایوان ها مربوط می شود، تفنگی که در دست یکیشان است و آن یکی طالبش شده است.

کتاب نزاع ایوان ایوانویچ و ایوان نیکیفورویچ

قسمت هایی از کتاب نزاع ایوان ایوانویچ و ایوان نیکیفورویچ (لذت متن)
ایوان ایوانویچ بدون این که به ایوان نیکیفورویچ نگاه کند گفت: بنده هیچ نیت بدی نداشته ام. ای اشراف زادگان محترم! در برابر خدا و شما قسم می خورم که من هیچ آزاری به دشمنم نرسانده ام. آخر برای چه مرا بدنام می کند و به مقام و درجه ی من اهانت می کند؟

کافی بود این گفت و گو یک دقیقه دیگر ادامه یابد تا خصومت دیرینه فروکش کند. ایوان نیکیفورویچ دیگر دستش را هم در جیبش کرده بود تا انفیه دانش را بیرون بکشد و بگوید: باشد خدمت تان بگذارید دوستانه خدمت تان عرض کنم ایوان ایوانویچ! شما اصلا معلوم نیست برای چه رنجیدید، فقط برای خاطر این که من شما گفتم غاز!