کتاب ببخش و بگیر

Give and Take
چرا و چگونه بخشنده ها به اوج موفقیت می رسند؟

مشخصات کتاب ببخش و بگیر
مترجم :
شابک : 978-6008237594
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 370
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 2013
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 2 بهمن

معرفی کتاب ببخش و بگیر اثر آدام گرانت

مطمئنا در جایی از مسیر زندگی چنین جملاتی را یا دیگران به شما گفته اند یا با خود زمزمه کرده اید: «کلاهتو بگیر باد نبره»، «به کسی سواری نده» و «اومدیم ثواب کنیم کباب شدیم». بخشندگی در همه ی جوامع کاری پسندیده است، ولی در تمام مقاطع زندگی این چنین پیام هایی را از خانواده، دوستان و جامعه شنیده ایم که بخشندگی را کاری بیهوده و زیان آور می دانند. این پیام ها تا جایی پیش می روند که حاضر به اذعان بخشندگی مان نیستیم و آن را نشانه ی ضعف می دانیم. تعدادی از ما سعی در پنهان کردن آن و تعدادی از ما بسته به موقعیت، بین بخشندگی و گیرندگی تغییر موضع می دهیم. ولی بخشندگی چیست؟ طبق تعریف، به معنای کمک بدون چشم داشت است. اگر واقعا در مقابل بخشندگی چیزی دریافت نمی کنیم، پس چرا می بخشیم؟ گروهی معتقدند بخشش در اصل کاری خودخواهانه و برای داشتن احساس بهتری به خودمان است و گروه دیگر معتقدند بخشش کاری نوع دوستانه و در ذات بشر است. آدام گرنت معتقد است حد وسطی میان این دو عقیده وجود دارد و بخشندگان موفق با در نظر گرفتن نفع خودشان و دیگران می بخشند و بخشندگی لزوما بی جواب نمی ماند و می تواند منافع زیادی را برای مان به ارمغان بیاورد.
پس از خواندن این کتاب با سه قشر از افراد آشنا می شوید: بخشندگان، گیرندگان و حسابگران. گیرندگان افرادی اند که همواره منافع شخصی را به منافع گروهی ترجیح می دهند و حسابگران هم به دنبال بده و بستان اند. بخشندگان به دو دسته تقسیم می شوند: بخشندگان از خودگذشته که بی حساب و کتاب می بخشند و بخشندگان ملاحظه گر که درهنگام بخشش، نیم نگاهی هم به منافع خود دارند. در این کتاب، پژوهش های مختلف در حوزه های متفاوت نشان داده اند که بخشندگان هم در پایین نردبان موفقیت و هم در بالای آن قرار می گیرند. آدام گرنت، با مثال های فراوان تمایز بین بخشندگان موفق و ناموفق را نشان و به ما یاد می دهد چگونه بخشنده ای موفق باشیم. هنگام خواندن این پژوهش ها به شخصه به یاد روابط خانوادگی، دوستانه و کاری ام افتادم و هرچه جلوتر رفتم، اطرافیانم را بیشتر شناختم. مطمئنم پس از خواندن این کتاب شما هم دید بهتری به خود، دوستان و همکاران تان خواهید داشت.
این کتاب به ما یاد می دهد چگونه بخشندگی خود را تشخیص، نشان و ترویج دهیم و با استفاده از آن، قله های موفقیت را فتح کنیم. برای فتح این قله ها آدام گرنت ابتدا دیدمان را به بخشندگی تغییر و سپس نحوه ی شناسایی و اجتناب از تله های موجود را به ما یاد می دهد.
معتقدم بسیاری از ما ایرانیان بخشنده ایم و متأسفانه بخشندگی خود را پنهان می کنیم، شاهد این مدعا این است که در بلایای طبیعی، همیشه شاهد خیل عظیمی از بخشندگان بوده ایم و در زلزله ی سال ۹۶ کرمانشاه، این موضوع کاملا مشهود بود. امیدواریم با خواندن این کتاب از سایه ها بیرون بیایید و بخشندگی خود را فریاد بزنید. هر بخششی ارزش آفرین است و بخشندگی در جامعه را افزایش می دهد و آن را به هنجار قوی تر و بارزتری تبدیل می کند. به امید روزی که بتوانیم همان طور که امانوئل کانت گفته، بخشش را از باران و خورشید بیاموزیم که بارش و تابش شان را به همه ارزانی می دارند.

کتاب ببخش و بگیر

آدام گرانت
آدام گرانت، زاده ی 13 آگوست 1981، استاد دانشگاه و نویسنده ی آمریکایی است.گرانت در حومه ی دیترویت بزرگ شد و در دانشگاه های هاروارد و میشیگان به تحصیل در رشته ی روانشناسی سازمانی پرداخت.او در سال های 2007 تا 2009، استادیار دانشگاه کارولینای شمالی بود و پس از انتشار چندین مطلب در ژورنال های دانشگاهی برجسته، در سال 2009 دانشیار دانشکده ی وارتون شد که او را به جوانترین استاد در تاریخ این دانشکده تبدیل کرد.آدام گرانت در سال 2015، در زمره ی تأثیرگذارترین متفکرین مدریت جهانی قرار گرفت
قسمت هایی از کتاب ببخش و بگیر (لذت متن)
اینمن می دانست از آن جایی که بخشندگان در چشم نیستند یا خودنمایی نمی کنند، خیلی از تیم ها ارزش بخشندگان را کمتر می دانند. فلسفه اش این بود: «وضعیت فعلی بازیکن مهم نیست، اینکه می تواند به چه بازیکنی تبدیل شود مهم است… چنین دیدگاهی به بازیکن اجازه می دهد رشد کند». وقتی اینمن بازیکنی را می دید که با اراده ای پولادین تمرین می کند و مانند یک بخشنده بازی می کند، او را الماسی درون سنگ می دانست. در واقع، ارتباط نزدیکی بین اراده ی پولادین و بخشندگی وجود دارد. در تحقیقات خودم به این نتیجه رسیدم که بخشندگان به دلیل وقف خوشان برای دیگران، حاضرند سخت تر و طولانی تر نسبت به گیرندگان یا حسابگرها کار کنند. حتی زمانی که تمرین کردن لذت بخش نیست، بخشندگان بابت احساس مسئولیت شان به تیم تلاش بیشتری می کنند.