کتاب دسامبر رئیس دانشکده

The Dean's December
  • 10 % تخفیف
    قیمت : 17,000 | 15,300 تومان

  • موجود
  • انتشارات: ققنوس ققنوس
    نویسنده:
کد کتاب : 486
مترجم :
شابک : 978-964-311-868-6
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 376
سال انتشار شمسی : 1394
سال انتشار میلادی : 1982
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 20 مرداد

سال بلو برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال 1976

معرفی کتاب دسامبر رئیس دانشکده اثر سال بلو

رئیس دانشکده ی روزنامه نگاری، پروفسور آلبرت کورد، پس از نژادپرست و خائن نامیده شدن توسط جامعه، مجبور به ترک شیکاگو می شود. او که نویسنده ی چندین مقاله درباره ی فساد گسترده در شیکاگو، و شخصیتی تأثیرگذار در محاکمه ی جنجال برانگیز دو سیاهپوست متهم به قتل دانش آموزی سفیدپوست بوده است، آمادگی لازم برای مواجهه با موج عظیم خشم و نفرت از سوی جامعه را ندارد. آلبرت که به خاطر دیدن مادر زن ناخوش احوالش به بوخارست سفر کرده، نمی تواند در ذهن خود، جنبه های غیرانسانی و فاسد رژیم کمونیستی را با خیابان های متروکه ی شهرش مقایسه نکند. کورد با تفکر بر مشابهت های دو دنیای کاملا دور از هم و زیر نظر گرفتن اتفاقاتی در شیکاگو و بوخارست، رفته رفته شکست را می پذیرد. آلبرت کورد در دنیایی تحت سلطه ی نیروهایی که انسانیتش را تهدید می کنند، بیشتر از هر وقت دیگری در آستانه ی نابودی قرار گرفته است.

کتاب دسامبر رئیس دانشکده

سال بلو
سائول بلو، نویسنده ی آمریکایی کانادایی تبار بود که به خاطر دستاوردها و آثار ادبی خویش، برنده ی جایزه نوبل ادبیات، جایزه ی پولیتزر و نشان ملی هنر آمریکا شد. او تنها نویسنده ای است که سه بار برنده ی جایزه-ی کتاب ملی برای داستان شده است.سال بلو در ۱۰ ژوئن ۱۹۱۵ در خانواده ای یهودی در لانچین، کبک کانادا به دنیا آمد. پدر و مادرش چند سال قبل از تولد او از سن پترزبورگ روسیه به کانادا مهاجرت کرده بودند. او پس از خواندن رمان کلبه ی عمو تام، نوشته ی هریت بیچر استو، تصمیم گرفت که نویسنده شود. انتشار رمان...
نکوداشت های کتاب دسامبر رئیس دانشکده
A matrix of ideas, events and language.
محلی برای پیدایش و توسعه ی افکار، حوادث و زبان.
New York Times New York Times

The Dean's December represents Bellow's most spirited resistance to the forces of our time.
این اثر، نشان دهنده ی پرشورترین مقاومت بلو در برابر جبر زمانه ی معاصر است.
Goodreads

It displays Saul Bellow's wide-ranging powers of observation and limitless intelligence.
این اثر، نشان دهنده ی هوش بدون محدودیت و توانایی های گسترده ی بلو در تحلیل و بررسی است.
Kirkus Reviews Kirkus Reviews

قسمت هایی از کتاب دسامبر رئیس دانشکده (لذت متن)
تا اوایل بعد از ظهر همه مدارک لازم جمع آوری شده بود. ترایان با ماشین، زیر بارانی فوق العاده سرد، به کوره جسدسوزی رفت. بلوک های مسکونی کارگران و ساختمان های دولتی پوشیده از تصاویر عظیم رئیس جمهور بودند. صورتش که پنج طبقه طول داشت، با تندبارهای ناگهانی تکان می خورد. احتمالا به این شکل داشت با احساسات ناشی از فرا رسیدن کریسمس مبارزه می کرد. خودش را به مردم تحمیل می کرد. و سپس کوره جسدسوزی، بر نوک تپه، ساختمانی گنبدی شکل و عظیم. همان طور که می شود توقع داشت، در اراضی اطراف، درختان سرو کاشته بودند. در کنار درها شکل های نقش برجسته الهگان رحمت در حال سوگواری به چشم می خورد.

این جا نیز مثل جاهای دیگر، ترایان ظاهرا راه و چاه را می شناخت. کورد و مینا تا کنار میز پی اش رفتند (دفتری در کار نبود)، و آن جا با رفیق مدیر برنامه ریزی کردند. این مرد به تناسب سرمای سوزناک آن فضای مدور و بزرگ، لباس پوشیده بود. بلوز پشمی، شال و بارانی به تن داشت، و کلاه پوست. البته کلاه پوست هشترخانش اصل نبود. به هیچ وجه سختگیر نبود، هیچ نشانه ای از غم و حزن نیز در چهره اش دیده نمی شد، راستش بیش از حد معمول شاد بود، و خوش مشرب. حراف بود.

اگر شب آن قدر سرد و سیاه نبود، هیچ یک از این حرف ها به زبان آورده نمی شد. شب باعث می شد آدم اغراق کند.

یکی از مشکلات همیشگی انسان در زندگی و در هر سن و سالی، مشکل احمق نبودن بود.