جین آستین

جین آستین

جین آستین، زاده ی ۱۶ دسامبر ۱۷۷۵ و درگذشته ی ۱۸ ژوئیه ۱۸۱۷، نویسنده ی قرن نوزدهم انگلیسی است که آثارش ادبیات غرب را سخت تحت تأثیر قرار داد. شناخت او از زندگی زنان و مهارتش در گوشه و کنایه ها، او را به یکی از مشهورترین رمان نویسان عصر خودش تبدیل کرده است.جین آستین چند سالی از عمر خود را در شهر باث سپری کرد و این شهر به عنوان محل اقامت او مشهور است. موسسه ای به نام «مرکز جین آستین» در مرکز شهر باث وجود دارد که هر سال جشنواره ای به نام جشنواره ی جین آستین در این شهر برگزار می کند.جین آستین با نگارش چهار رمان عقل و احساس، غرور و تعصب، منسفیلد پارک و اما بین سال های ۱۸۱۱ تا ۱۸۱۶، نام خود را به عنوان نویسنده ای صاحب سبک به ثبت رساند. وی با خواندن کتاب های متفاوت یاد گرفت از چه چیزهایی پرهیز کند تا داستان هایش جالب و خواندنی شوند. به همین دلیل سبک جین آستین در شیوه ی نگارش منحصر به فرد است و صدای راوی رمان را با عمیق ترین احساسات شخصیت های قصه پیوند می زند. به طوری که با خواندن داستان های وی می توان پا جای پای شخصیت های رمان های او گذاشت.جین آستین، غالبا زنان نویسنده هم دوره ی خودش را به خاطر سبک دراماتیک و خسته کننده ی قصه های عاشقانه در رمان هایشان دست می انداخت.جین آستین در ۱۸ ژوئیه ۱۸۱۷ در چهل و یک سالگی درگذشت و در کلیسای وینچستر به خاک سپرده شد. علیرغم تلاش های مورخان، هنوز علت مرگ وی مشخص نشده است.در آوریل سال ۲۰۱۳، بانک مرکزی انگلستان اعلام کرد که از سال ۲۰۱۶ پشت اسکناس های ۵ پوندی تصویر وینستون چرچیل، نخست وزیر دوران جنگ را به جای تصویر الیزابت فرای، شخصیت خیّر بریتانیایی چاپ می کند. با این اقدام دولت انگلستان یعنی حذف الیزابت فرای، دیگر تصویر هیچ زنی بر اسکناس های پوند باقی نمی ماند. البته این به جز تصویر ملکه بریتانیا است که روی همه ی اسکناس های پوند چاپ بانک مرکزی انگلستان قرار دارد. در پی تهیه ی یک تومار اینترنتی با امضای ۳۵ هزار نفر از معترضان به حذف تنها زن اسکناس ها و همچنین تهدید به اقدام قانونی در این باره، از سال ۲۰۱۷ میلادی تصویر نویسنده ی قرن نوزدهمی، جین آستین، به جای چارلز داروین بر پشت اسکناس ۱۰ پوندی چاپ می شود.

کتاب های جین آستین

لیدی سوزان


نورثنگر ابی


ترغیب


اما


عقل و احساس


منسفیلد پارک


پرسه در هوای عشق


Emma


Pride and Prejudice


Sense and Sensibility


کاساندرای زیبا


یک گام تا سکوت


بیشتر بخوانید

میراث شگفت‌انگیز «جین آستن»

اکنون، تأثیرگذاری و مشارکت های «جین آستن» در شکل‌گیری و جهت‌دهی به قالب «رمان مدرن» انکارناپذیر جلوه می کند.

برترین رمان های نخست نویسندگان برجسته

آثاری که شروع کننده ی مسیرهای حرفه ایِ درخشانی بودند و در برخی موارد، یک شَبه خالق خود را به شهرت رسانده اند.

برترین نویسندگان در «ادبیات بریتانیا»

در این مطلب به تعدادی از برجسته ترین نویسندگان بریتانیایی می پردازیم که آثارشان، جایگاهی ماندگار را در هنر ادبیات برای آن ها به ارمغان آورده است.

ادبیات گوتیک: پژواک هراس های انسان

این نوع از ادبیات از صحنه های تاریک و دلهره آور و روایت های ملودراماتیک بهره می گیرد تا با ساختن فضاهای عجیب و غریب، پر رمز و راز و ترسناک، ما را به صندلی هایمان میخکوب کند

چرا رمان های عاشقانه‌ی کلاسیک می خوانیم

همه ی ما شنیده ایم که "کتاب ها ما را به دنیای خود می برند." حالا این را هم اضافه کنیم که تجربه نشان داده کتاب ها گاهی ممکن است باعث شوند عاشق شویم

نگاهی به شخصیت های زن قدرتمند در آثار داستانی

دو نیرو در دنیا وجود دارد؛ یکی شمشیر است و دیگری قلم. نیروی سومی نیز هست که از آن دو قدرتمندتر است: نیروی زنان.

«وحشت» چگونه پس از جنگ جهانی اول تغییر کرد

بخش زیادی از چیزی که آن را «زندگی طبیعی انسان» می نامیم، از ترس از مرگ و مردگان سرچشمه می گیرد.

اعتیاد ما به ادبیات داستانی: چرا انسان به داستان ها نیاز دارد؟

به هر طرف نگاه کنید، با داستان ها روبه رو می شوید. از گذشته های خیلی دور که اجداد ما دور آتش می نشستند و داستان تعریف می کردند تا به امروز که شبکه های تلویزیونی، سریال های محبوبی تولید می کنند

شش طرح داستانی که همه داستان های جهان را شکل می دهند

محققین بیش از 1700 رمان را بررسی کرده اند و در نتیجه ی این تحقیق شش نوع داستان مشخص شده اند – ولی آیا آن ها داستان های دوست داشتنی ما را هم شامل می شوند؟

جین آستین، آموزگار عشق

طرفداران جین آستین، این نویسنده ی بزرگ انگلیسی را بیشتر به عنوان راهنمایی جذاب برای گشت و گذار در دنیای عشق می شناسند و دوست دارند.

آینه ی تمام نمای زندگی بشر در ادبیات تاریخی

می توان گفت که هدف اصلی این ژانر، «زندگی بخشیدن به تاریخ» از طریق ساختن داستان هایی درباره ی گذشته یا یک دوره ی تاریخی خاص است.