کتاب دوبلینی ها

Dubliners
و نقد دوبلینی ها

  • 15 % تخفیف
    قیمت : 55,000 | 46,750 تومان

  • موجود
  • انتشارات: نیلوفر نیلوفر
    نویسنده:
مشخصات کتاب دوبلینی ها
مترجم :

شابک : 978-9644481024
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 443
سال انتشار شمسی : 1396
سال انتشار میلادی : 1914
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 6
زودترین زمان ارسال : 24 آذر

جزو برترین رمان های قرن ۲۰

یکی از شاهکار های ادبیات جهان

معرفی کتاب دوبلینی ها اثر جیمز جویس

دوبلینی ها مجموعه ای از پانزده داستان کوتاه است، که جویس در اعتراض و خشمی که نسبت به اعمال و افکار ایرلندی ها داشت و دوبلین را مرکز فلج ایرلند می دانست، نوشته است. مانند بیشتر آثار هنرمندان قرن بیستم که نگاه های تحسین برانگیزی در رده های جهانی را به خود جلب کردند، مجموعه داستان کوتاه دوبلینی ها از نویسنده ایرلندی آقای جیمز جویس نیز از نگاه های تحسین برانگیز دور نمانده است و جزء شاهکار های ادبی شناخته می شود.

کتاب دوبلینی ها راوی پانزده تصویر از زندگی طبقه متوسط جامعه است، که جویس با حس ملی گرایانه موضوعات عشق، ترس و مرگ را در کودکان و بزرگسالان این طبقه زیر ذره بین قرار می دهد، و آن را مانند آینه ای تمام قد از این قشر به قلم در می آورد. جویس با این که در اغلب داستان ها در این کتاب از راوی جدا می شود، اما با احاطه کاملی که بر موضوع دارد، زندگی ها را با همان جزییات ریز و پنهانش دقیق به تصویر می کشد.
کار جالبی که نویسنده در این داستان ها پیاده کرده است، برداشتن پیچیدگی از پی رنگ و بستر داستان و دادن آن به شخصیت هاست، پسری که به بازار می رود، زنی که برای عید شیرینی می خرد، مردی که پس از مدت ها دوستی را ملاقات می کند! موضوعاتی که اصلا عمیق نیستند، اما خب هرکدام از همین شخصیت ها پر از پیچ و خم هایی هستند که گاهی خواننده گیج از خواندن ادامه داستان باز می ماند.

داستانهای آغاز کتاب با داستان مردگان در پایان کتاب تفاوت صوری زیادی دارد، و هرچند که این داستانها احتمالا به ترتیب دقیق نوشته شدن آنها چاپ نشده است ولی دست کم چهار یا احتمالا پنج مرحله از مراحل تکاملی داستان نویس را نشان می دهد.

این مجموعه بنا به دلایل بسیار زیادی شروع می شود ، از زبان نفیس ، کلی بودن ویژگی دوبلین آن - و این حس به خواننده اعطا می شود که هر داستان به نوعی فراتر از حرف آخر خود است.

کتاب دوبلینی ها

جیمز جویس
جیمز آگوستین آلویسیوس جویس، زاده ی ۲ فوریه ۱۸۸۲ در دوبلین و درگذشته ی ۱۳ ژانویه ۱۹۴۱ در زوریخ، نویسنده ی ایرلندی است که گروهی رمان اولیس وی را بزرگ ترین رمان سده ی بیستم خوانده اند. این کتاب که سومین اثر جیمز جویس است در سال ۱۹۲۲ در پاریس منتشر شد. اولین اثرش دوبلینی ها مجموعه داستان های کوتاهی است درباره ی دوبلین و مردمش که برخی آن را داستانی بلند و با درون مایه ای یگانه تلقی می کنند. او همراه ویرجینیا وولف از اولین کسانی بودند که به شیوه ی جریان سیال ذهن می نوشتند. وی به ۱۳ زبان آشنایی داشت...
نکوداشت های کتاب دوبلینی ها
"The collection endures for so many reasons, beginning with the exquisite language, the universality of its Dublin specificity -- and the sense granted to the reader that each story somehow continues beyond its final word." - Dan Barry.
این مجموعه بنا به دلایل بسیار زیادی شروع می شود ، از زبان نفیس ، کلی بودن ویژگی دوبلین آن - و این حس به خواننده اعطا می شود که هر داستان به نوعی فراتر از حرف آخر خود است.
new york times new york times

قسمت هایی از کتاب دوبلینی ها (لذت متن)
” خانم از او پرسید: چرا افکار خود را منتشر نمی کند؟ آقای دافی گفت: چرا منتشر کند؟ برای این که با جمله پردازهایی که قدرت شصت ثانیه فکر کردن ندارند، مقابله کند؟ برای این که خود را مورد انتقاد طبقه متوسطی کند ذهن قرار دهد که اداره اعتقادات اخلاقی خود را به اختیار پلیس گذاشته و هنر های دستی و موسیقی را به صاحبان تماشاخانه سپرده است؟ “