کتاب اتاق بسته

No Exit
کد کتاب : 2255
مترجم : امید جمشیدی
شابک : 978-0000748119
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 71
سال انتشار شمسی : 1396
سال انتشار میلادی : 1944
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب اتاق بسته اثر ژان پل سارتر

ژان پل سارتر،اگزیستانسیالیست بزرگ فرانسوی ،چیره دستی خود را در اتاق بسته ،تصویری فراموش نشدنی از جهنم به رخ می کشد.این نمایشنامه نمودی از جهان پس از مرگ است که در آن سه شخصیت به عنوان مجازات برای ابدیت در اتاقی بسته گرفتار هستند.این نمایشنامه جمله ی اغلب به غلط تفسیرشده ی سارتر"دوزخ وجود دیگران است" را دستمایه ی خود قرار می دهد که ارجاعی است به درگیری ابدی هستی شناسانه ی سارتر،اینکه خود را در جهان دیگران به مثابه ی یک شی ببینی.
دوزخ دیگری ست. اتاق بسته را می توان بیانی دراماتیک برای «هستی و نیستی» قلمداد کرد. سه مرده پس از مرگ به جای جهنم در اتاقی گرفتار می آیند که از آن هیچ راه خروجی نیست. سارتر با تحریف تصور «جهان پس از مرگ» نزد جهان بینی های تقدیرگرا موقعیتی عجیب ساخته که در آن مجازات محکومان نه شکنجه ی فیزیکی که نفس گرفتار بودن در موقعیت است. سوژه در مقابل پوچی جهان به «تهوع» دچار است. تمام اضطرابی که او در مواجهه با موقعیتی مادی با آن روبه روست، در این نمایش به واسطه ی تمام شدن موقعیت در مرگ و پایان آزادی او در انتخاب و عمل دو چندان گشته است. جهان پس از مرگ در این نمایش همان جهان زمینی است با مسائل و مشکلات مادی که به شکل موقعیتی اگزیستانسیال برای سوژه به طور مداوم تکرار و تکرار خواهد شد. در واقع این موقعیت خیالی پس از مرگ که سارتر بین سه مرده دو زن و یک مرد- برقرا ساخته همان موقعیتی است که او ذاتی زندگی سوژه می داند: هیچ گریزی از آزادی وجود ندارد. ما محکوم به آزادی هستیم.

کتاب اتاق بسته

ژان پل سارتر
ژان-پل شارل ایمار سارْتْرْ، زاده ی ۲۱ ژوئن ۱۹۰۵ و درگذشته ی ۱۵ آوریل ۱۹۸۰، فیلسوف، اگزیستانسیالیست، رمان نویس، نمایش نامه نویس و منتقد فرانسوی بود.پدرش «ژان باپتیست سارتر» افسر نیروی دریایی فرانسه و مادرش «آنه ماری شوایتزر» دخترعموی «آلبرت شوایتزر» پزشک معروف، برنده ی جایزه ی صلح نوبل بود. پانزده ماهه بود که پدرش به علت تب از دنیا رفت. پس از آن مادرش به نزد والدینش به مودون بازگشت.او در سال ۱۹۲۲ موفق به گرفتن دیپلم شد، پس از آن تصمیم گرفت به همراه «نیزان» در «دانشسرای عالی پاریس» در رشته ی آم...
نکوداشت های کتاب اتاق بسته
We've often heard the cliche "Hell is other people", but no one has ever taken the saying more literally than Jean-Paul Sartre in 'No Exit'.
بسیاری از اوقات جمله ی کلیشه ای "دوزخ وجود دیگران است."را شنیده ایم اما هیچ کس تا به حال به اندازه ی سارتر در اتاق بسته آن را دقیق معنا نکرده است.
goodreads

A perfectly depicted Existential hell by none other than Sartre, the Father of the existentialist philosophy himself!
یک جهنم پدیدارشناسانه که به خوبی توسط سارتر، پدر پدیدارشناسی، نمایش داده شده است!
goodreads

قسمت هایی از کتاب اتاق بسته (لذت متن)
هیچ وقت نتونستم اینکه کسی چیزی ازم انتظار داشته باشه رو تحمل کنم.این همیشه وادارم کرده که دقیقا برعکسش رو انجام بدم.

برای من،من بدجنس هستم:این به اون معنیه که برای بقا به زجرکشیدن دیگران نیاز دارم.یه شعله.یه شعله تو قلبشون.وقتی تنها هستم ،منقرض شده ام.