دکتر ژیواگو

Doctor Zhivago

  • قیمت : ۵۵,۰۰۰ تومان
  • وضعیت : ناموجود

معرفی کتاب دکتر ژیواگو اثر بوریس پاسترناک

رمان دکتر ژیواگو حماسی که به تأثیرات انقلاب روسیه و عواقب آن بر خانواده ای بورژوا و ثروتمند می پردازد، تا سال 1987 در اتحاد جماهیر شوروی اجازه ی چاپ نداشت. یکی از نتایج انتشار رمان دکتر ژیواگو در کشورهای غربی، طرد شدن همه جانبه ی بوریس پاسترناک توسط مقامات شوروی بود. زمانی که پاسترناک در سال 1958 برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات شد، به اجبار، از پذیرفتن آن امتناع کرد. گرچه کتاب، خیلی زود به یکی از پرفروش ترین آثار داستانی در سراسر دنیا تبدیل گردید. دکتر یوری ژیواگو، من دیگر خود نویسنده، شاعر، فیلسوف و پزشکی است که زندگی اش به واسطه ی جنگ و البته عشقش به لارا، همسر یک انقلابی، مختل شده است. سرشت ظریف و هنرمندانه ی ژیواگو، از او در برابر بی رحمی و خشونت بلشویک ها، انسانی بسیار آسیب پذیر ساخته است. اشعار این شخصیت به یاد ماندنی، جزء زیباترین قسمت های رمان دکتر ژیواگو جذاب و خاطره ساز است.

کتاب دکتر ژیواگو


ویژگی های کتاب دکتر ژیواگو

بوریس پاسترناک برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال 1958

فیلمی با همین نام و بر اساس این کتاب در سال 1965 ساخته شده است.

مشخصات کتاب دکتر ژیواگو
نوع جلد :گالینگور
قطع :رقعی
شابک :978-964-351-733-5
تعداد صفحه :840
سال انتشار شمسی :1396
سال انتشار میلادی :1957
سری چاپ :14
نکوداشت های کتاب دکتر ژیواگو
One of the very great books of our time.
یکی از برترین کتاب های زمان معاصر.
New Yorker New Yorker

Doctor Zhivago is a work of meditation and challenge.
دکتر ژیواگو، اثری تأمل برانگیز و چالشی است.
Times Literary Supplement Times Literary Supplement

A richly epic tale.
یک داستان حماسی غنی.
New York Journal of Books

بخش هایی از کتاب دکتر ژیواگو (لذت متن)
آن ها می رفتند، همچنان می رفتند، و هنگامی که سرود ماتم قطع می شد، مانند این بود که در طول مسیرشان صدای پاها، اسب ها و وزش باد شنیده می شود. رهگذران کنار می رفتند تا راه را بر مشایعت کنندگان باز کنند، تاج گل ها را می شمردند و علامت صلیب می کشیدند، کنجکاوان به این گروه می پیوستند و می پرسیدند: «که را به خاک می سپارند؟» جواب می شنیدند: «ژیواگو» - درست، ثواب دارد، برای این مرد دعایی بکنیم - مرد نیست، زن است - چه فرق می کند. خدا بیامرزدش. مراسم خوبی است.

زن بودن، ماجراجویی بزرگی است. دیوانه کردن مردان، عملی قهرمانانه است.

آخرین لحظات به سرعت می گذشت - لحظاتی بودند حساس و بازنگشتنی. «زمین خدا و آنچه را که در بردارد، جهان و تمام موجوداتش.» کشیش، با دست علامت صلیب رسم کرد و یک مشت خاک بر «ماریا نیکلایونا» پاشید. سرود «با ارواح پاکان» را خواندند. بعد حرکت غیرارادی و شتاب آمیز شروع شد. در تابوت را بستند، میخ کوبیدند و در قبر گذاشتند...